Adana Güney Haber

Tepebağ korkutuyor

Tepebağ korkutuyor
1.795 views
18 Şubat 2021 - 2:22

Adana’da 1998 yılında yaşanan depremde en fazla hasar gören bölgelerin başında gelen Tarihi Tepebağ Mahallesi’nde yıkılmaya yüz tutmuş onlarca bina insanları korkutuyor. Kurtuluş Savaşı yılları dönemine ait tarihi evler onca olumsuzluğa rağmen ayakta kalma mücadelesi veriyor.

(HABER MERKEZİ)-Adana’da 1998 yılında yaşanan depremde en fazla hasar gören bölgelerin başında gelen Tarihi Tepebağ Mahallesi’nde yıkılmaya yüz tutmuş onlarca bina insanları korkutuyor. Kurtuluş Savaşı yılları dönemine ait tarihi evler onca olumsuzluğa rağmen ayakta kalma mücadelesi veriyor.

Adana Depreminin üzeriden 19 yılı geçmesine rağmen Adana merkezde bulunan Tarihi Tepebağ’da depremin korkutan yüzü hala ilk günkü gibi duruyor. Adana Depreminden sonra Tepebağ Mahallesi’nde onlarca bina riskli görüldüğü için tahliye edilirken, tahliye edilen binaların birçoğu tarihi eser niteliği taşıdığı için yıkılamadı. Yıkılamadığı gibi restorede edilemedi.

Tepebağ Mahalle sakinleri ve o mahalleden geçmek zorunda kalanlar ise korku dolu anlar yaşıyor. Özellikle rüzgarlı ve yağışlı günlerde eski binalardan sesler geldiğini söyleyen mahalle sakinleri, yetkililerin bu duruma artık çözüm bulmasını istedi. Çoğu tarihi binanın kendiliğinden yıkıldığını söyleyen mahalle sakinleri, neredeyse yüz yıllık tarihi bulunan binaların şuanda yarısının yıkılmış durumda kalan yarısının ise her şeye rağmen ayakta durmaya çalıştığını söyledi.

Tahliye edilen evlerde 1998 yılına kadar çok yakın arkadaşlarının ve dostlarının yaşadığını söyleyen mahalleliler, “Şimdi bu binalar boşaltıldı. İçine uyuşturucu kullananlar girdi. Onları gördükçe daha çok üzülüyoruz. Çünkü bu evlerde yaşayan insanlar bu hali görmüş olsalardı kahrolurlardı. Şuanda bizim tarihimiz yaşadığımız bu mahallede siliniyor.” diye konuştular.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -