logo

Yol kesenlere duyuru

Malumuz Adana’da insanların ortak sorunlarının başında yollar geliyor. Çünkü Adana merkezde pek yol sokak ve cadde köstebek yuvası haline dönüşmüş durumda.

İnsanlar yolda yürürken yanlarından geçen araçların yerden kaldırdığı toz bulutunun arasında kalırken, sürücüler ise araçlarını yolda oluşan çukurlara düşürmeme mücadelesi veriyor. Çünkü öyle çukurlar var ki, araçların lastiğini kesiyor, amortisör yaylarını patlatıyor veya diğer aksamlarına zarar verebiliyor.

Maalesef bu sorun Adana merkez ilçeler başta olmak üzere diğer ilçelerde de aynı…

Belediyeler, elektrik, telefon, su, doğalgaz ve kanalizasyon şebekelerinin yapılmasını bekliyor. Çünkü bu şebekelerin hepsi artık yer altında kalıyor. Bu nedenle gerek Büyükşehir Belediyesi, gerekse de ilçe belediyeler kendi sorumluluk sahalarında olan yolları en iyi şekilde yapmak istiyor. Bunun içinde bütçesini ayarlaması gerekiyor.

Fakat Adana’da belediyelerin büyük özen ile yapmış olduğu gerek parke taş, gerekse de asfalt uygularına karşı sanki bir sabotaj var. Çünkü belediye nerede bir yol çalışması yapmışsa, buralar çok geçmeden kazılıyor ve öylece kendi haline bırakılıyor.

Geçen gün Adana merkezde bulunan bir ilçede dolaşırken bir vatandaşın kilit parke döşeli yolda tadilat yaptığını gördüm. Elimde fotoğraf makinası olduğunu görünce hemen benim gazeteci olduğumu anladı ve hemen sitemlerini sıralamaya başladı.

Adamcağızın iddiasına göre; kilit parke taşlarını sökerek ev ve binalara doğal gaz şebekesi çeken ekipler, yolları kullanılamaz hale getiriliyor. İlçelerin durumu ortada, hemen hemen hepsi aynı sorunları yaşıyor.

31 Mart yerel seçimlerinin yaklaşması ile birlikte belediye başkanları yol yapım çalışmalarına hız verdi. Fakat insanların büyük bir bölümü daha düne kadar nasıl yollar kullandığını unutmadı. Bu saatten sonra yapılacak her çalışma reklam için yapılacak. Bunu da vatandaş artık çok iyi okuyor.

Bu arada yol kesicilere yeni bir sahada daha eklendi. Malumunuz artık kış geldi insanlar evini nasıl sıcak tutabileceğinin hesabını yapıyor. Evinden çıkıp aracı ile işyerine gitmek istiyor fakat yollar delik deşik olduğu için sürücüler trafikte zor anlar yaşıyor. Cadde ve sokaklarda oluşan çukurlara araçlarını düşürmemek için son derece dikkatli davranıyor.

Bu arada başlıkta belirttiğim gibi, ‘Yol kesenlere duyurumuz’ var. Şuanda Adana merkezde bulanan birçok ilçe belediyesi yol çalışması yapıyor. Sıcak asfalt uygulaması yaparak hem yolların dayanıklılığı, hem de kalitesini artıyor. Yollar kısmen yenilendi, parke taşı uygulaması yapılan yollarda oluşan çukurlara da yine sıcak asfalt ile yama yapıldı. Vatandaşın korkusu şu ki;

“Daha öncede evimizin yanından geçen yollarda gerek asfalt gerekse de parke taşı döşendi. Fakat ikisi de çok sürmeden elektrik, su, telefon ve doğal gaz şebekeleri için kazıldı ve sonrasında da köstebek yuvası haline dönüştü.”

Şuanda belediyeler tüm imkânları ile yol çalışmalarına ağırlık vermiş durumda, fakat vatandaş yapılan yolların çok kısa bir süre sonra yeniden kazılarak kullanılamaz hale getirileceğini savunuyor. Peki, neden böyle düşünüyor?

Öncelikle belediyeler sınırlı bütçeleri ile hizmet üretmek zorunda… Bir yolu iki kez, üç kez yapamaz. Fakat yaptığı yolu kazan kurumdan hesap sorabilir. Şimdiye kadar Adana’da yolları köstebek yuvasına dönüştüren hiçbir kurumdan şikâyetçi olmadı. Aslında belediyeler yapmış olduğu yolun aynısını orada kazı yapan kurumdan isteyebilir. Bu istenmediği sürece Adana’da; cadde, sokak ve bulvarlarda çukur eksik olmaz…

Share
1168 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.