logo

26 Mart 2019

2.El araçlarda önemli düzenleme

2.el araçların alım satımında geçerli olan KDV konusunda önemli düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre 2.el araçlar hangi KDV oranı ile yine aynı KDV oranı ile satılması yönünde karar varıldı. KDV uyuşmazlığı konusunda büyük sorun yaşayan 2.el araç sektörü de düzenlemeyi büyük bir mutluluk ile karşıladı.

ADANA (GÜNEY HABER)-2.el araçların alım satımında geçerli olan KDV konusunda önemli düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre 2.el araçlar hangi KDV oranı ile yine aynı KDV oranı ile satılması yönünde karar varıldı. KDV uyuşmazlığı konusunda büyük sorun yaşayan 2.el araç sektörü de düzenlemeyi büyük bir mutluluk ile karşıladı.

2.el araç sektörü temsilcilerinin uzun zamandan bu yana gündeme getirdikleri ve çözülmesini istedikleri KDV sorunu yapılan başvuruların ardından çözüme kavuşturulmuş oldu. Yapılan düzenleme ile birlikte 2.el araç satın alırken aracı satarken de aynı KDV oranı üzerinden işlem yapılacak ve ortaya herhangi bir KDV uyuşmazlığı çıkmayacak.

Yapılan KDV uyuşmazlığı çözümü ile birlikte otomobil ve hafif ticari araç satışlarında ÖTV ve KDV indirimin Haziran ayının sonuna kadar uzatılacak olması, geride bıraktığımız yılın son yarısından itibaren durgunluk yaşayan 2.el araç sektörde de büyük bir heyecan ve mutluluk ile karşılandı. Yapılan düzenlemelerin ayrıca sektöre can suyu olacağı ifade ediliyor.

KDV uyuşmazlığı sorunun 2.el araç sektörü için büyük bir sorun olduğunu ve bu sorunun çözüme kavuşturulmasına sektör olarak çok sevindiklerini belirten 2.el Araç Satış Sorumlusu Nihat Köksal; “2.el araç piyasasında geride bıraktığımız yıldan kalan durgunluk devam ediyor. Piyasa henüz beklediğimiz gibi canlanmadı. Ancak son yapılan düzenleme bizlerde umut oldu. Çünkü KDV sorunu 2.el araç sektörünün belinin büken bir sorundu ve alım satımlarda aynı KDV oranını kullanılacak olması sorunu çözdü. Düzenlemenin ardından araç almakta kararsız olanların daha da cesaretleneceğini ve bu sayede sektörün daha da hareketleneceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda otomobil ve diğer hafif ticari araç kategorisinde yer alan araçlarda da KDV ve ÖTV indirimlerinin de Haziran ayının sonuna kadar uzatılması da araç satışlarını arttıracak önemli düzenlemeler arasında yer alıyor.” dedi.

Share
173 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.