hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,7878 % % 1.53
EURO 35,1602 % % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % % 2,80
BITCOIN 66.076,01 % 0.077
SON DAKİKA

“22 yıldır yüzleşilmeyen acıyı, unutturmayacağız!”

Son Güncelleme :

30 Haziran 2015 - 19:00

/ 443 views kez okundu.
“22 yıldır yüzleşilmeyen acıyı, unutturmayacağız!”

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Kavi:

 “22 yıldır yüzleşilmeyen acıyı, unutturmayacağız!”

 TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, Sivas Madımak Katliamının 22. Yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Yazılı olarak yayınlanan açıklamada TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hasan Emir Kavi,  “2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı’ nda hayatını kaybeden değerli aydınlarımızın önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımıza bu acıyı bu utancı yaşatanları lanetliyor; bu vahşetin 22.yılında da bilimden, aydınlanmadan, emekten, halktan, üretimden ve insanca yaşam mücadelesinden, biz demokrasi güçlerini yıldıramayacaklarını bir kez daha ifade ediyoruz’’ dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, Sivas Madımak Katliamının 22. Yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Yazılı olarak yayınlanan açıklamada TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hasan Emir Kavi şöyle dedi:

‘‘2 Temmuz 1993 günü Pir Sultan Abdal Anma Şenlikleri’nde koordineli biçimde hareket eden sayıları binleri bulan grup önce Atatürk Kültür Merkezine daha sonra Hükümet Konağına ve en sonunda planlandığı üzere Madımak Oteline saldırdı. Sayıları giderek artan güruh kin kusan sloganlarıyla taşlı saldırının ardından önce otel önündeki arabaları sonra oteli ateşe verdiler. Bu utanç verici durum televizyonlarda bile saatlerce yayınlanırken dönemin hükümeti 8 saate yakın süren saldırıya seyirci kalmış otelde bulunan 33’ü aydın, ozan, sanatçı, yazar, şair, semah ekibi ve 2 otel görevlisi olmak üzere 35 can yaşamını yitirmişti.

Bu acı tüm utancıyla birlikte devam ediyor. Madımak Katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri, yakınları başta olmak üzere tüm demokratik toplumsal dinamiklerin, alevi örgütlerinin Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olması talebi hala karşılanmadı. 35 canın katillerinin büyük bir kısmı ve esas sorumluları hala yakalanmadı, çoğu günlük rutin yaşantısına devam ediyor, kimi belediyede çalışmakta, kimi emekli olmuş, kimi Almanya’da. Bu vahşetin failleri rahat olsa da, bu acı yüreğimizden ve belleğimizden silinmiyor. Üstelik davanın zaman aşımına uğratılarak içerde ki tutukluların bir kısmının da tahliye olmasına sevinen ‘‘hayırlı olsun’’ diyen yakın dönemin başbakanı şimdinin cumhurbaşkanına da sahibiz. Bu canilerin avukatlığını yapmış olanların milletvekili ve bakanlıkla ödüllendirildiği günlerinde tanığı olduk. Bu acıyla yüzleşemedikçe, ayrımcı, ötekileştirici politikalardan ve aşağılayıcı dilden vazgeçilmedikçe vicdanlar da ki yangın daha da büyümekte.

12 Eylül karanlığının öncesinde ve sonrasında 1977 1 Mayıs, Kanlı Pazar, Çorum Katliamı, Maraş Katliamı, Gazi Katliamı, Roboski, Reyhanlı, Gezi ve Soma da da aynı zihniyetle katliamlar gerçekleştirilmişti. Gerici, şovenist, şeriatçı ortaçağ karanlığının taşeronlarını yanı başımızda Suriye de de görmeye devam ediyoruz. Suriye’yi ve Irak’ı kana bulayan İŞİD’ i de, ona her türlü desteği tırlarla sunanı da iyi tanıyoruz. Madımak’ ın katilleri bugünümüzü ve geleceğimizi tehdit etmeye devam etmektedir. Bu katillerin hedefinin barışa ve kardeşliğe karşı olduğunu da iyi biliyoruz. Bu katliamlar karşısında ısrarla birarada yaşama, barışa, kardeşliğe, özgürlüğe, tüm farklı inanç ve kültürlere sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Bu insanlık dışı duygu ve düşünceleri besleyen zihniyetten türeyen pratikleri teşhir etmezsek, bunları karşımıza almazsak Madımak yanmaya devam edecektir. Özgür ve demokratik bir Türkiye mücadelesinde yaşamlarını yitirenleri sevgiyle anıyor ve 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı’ nda hayatını kaybeden değerli aydınlarımızın önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımıza bu acıyı bu utancı yaşatanları lanetliyor; bu vahşetin 22.yılında da bilimden, aydınlanmadan, emekten, halktan, üretimden ve insanca yaşam mücadelesinden, biz demokrasi güçlerini yıldıramayacaklarını bir kez daha ifade ediyoruz.’’