logo

29 Aralık 2017

Adana Adliyesi’ndeki dayak iddiasına soruşturma 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Adliyesi’ndeki çocuk bekleme salonunda çocukların darp edilmesiyle ilgili sosyal medya ve bazı internet haber sitelerinde yer alan görüntülerin yayınlanması ve Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı.  Bir polis memurunun çocuk bekleme odasında çocuk şüphelileri dövdüğü iddiasıyla ilgili adli ve idari işlem başlatıldığı bildirildi.

ADANA (İHA) – Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Adana Adliyesi’ndeki çocuk bekleme odasında çocuk şüphelileri dövdüğü iddia edilen bir polis memuru hakkında suç duyurusunda bulundu.
Adana Barosu tarafından yapılan açıklamada, Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatör Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nevzat Elçi, Komisyon Başkanı Av. Simay Sönmezateş ve komisyon üyeleri ile birlikte Adana Adliyesi Çocuk Bekleme Odası’nda adli bir vakadan dolayı gözaltına alınan suça sürüklenen çocuklara karşı bir polis memurunun “kasten yaralama” suçu işlediğini ileri sürerek suç duyurusunda bulundu.
Suç duyurusu dilekçesini veren avukatlar ayrıca, olay anına ilişkin olduğu belirtilen cep telefonuyla çekilen bir görüntüyü de delil olarak sundu.
Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Simay Sönmezateş, Çocuk Koruma Kanunu’nda çocuklar için özel bir adalet işleme sisteminin olması gerektiğinin açıkça belirtildiğini ifade ederek, “Suça sürüklenen çocuklarının esenliğinin üstün tutulacağı da kanun maddesi olarak belirtilmiştir. Şüpheliye karşı şiddet kullanılarak ifade alınamayacağı, bu durumda alınan ifadenin de geçerli olmayacağı hususu belirtilmiştir. Basına da yansıyan olayda suça sürüklenen çocuklara adı bilinmeyen bir polis memurunun ‘kasten yaralama’ suçu işlediği açıkça bellidir” dedi.
Av. Simay Sönmezateş, polis memurunun tespit edilerek hakkında gerekli cezai işlemlerin yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

DAYAK İDDİASINA ADLİ VE İDARİ İŞLEM BAŞLATILDI
Adana Adliyesi’nde bir polis memurunun çocuk bekleme odasında çocuk şüphelileri dövdüğü iddiasıyla ilgili adli ve idari işlem başlatıldığı bildirildi.
Adana Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, ulusal kanallarda ve bazı internet sitelerinde, Adana Adliyesi koridorunda bir polis memurunun iki çocuğa tokat attığı yönünde haberlerin yer aldığı hatırlatılarak, olayla ilgili adli ve idari işlem başlatıldığı kaydedildi.
Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu dün, Adana Adliyesinde çocuk şüphelileri dövdüğü iddia edilen polis memuru hakkında suç duyurusunda bulunmuş, olay anının yer aldığı cep telefonu kamerasıyla kaydedildiği belirtilen görüntüleri de delil olarak sunmuştu.

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Adliyesi’ndeki çocuk bekleme salonunda çocukların darp edilmesiyle ilgili sosyal medya ve bazı internet haber sitelerinde yer alan görüntülerin yayınlanması ve Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, başsavcılıkça yürütülen soruşturma kapsamında Adana İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği’ne ilgili internet sitesindeki görüntü kayıtlarının alınması, olaya ilişkin adliyede yer alan güvenlik kamera görüntülerinin tespit edilmesi, mağdur çocukların genel beden muayenesi yapılarak Adli Tıp Kurumu’ndan rapor aldırılması şeklinde talimat verildiği belirtildi.
Ayrıca şiddet gördüğü iddia edilen çocukların Adana Adliyesi Adli Görüşme Odası’nda mağdur sıfatıyla ifadelerinin alınması, çocukları darp ettiği öne sürülen şüpheliler ile olay sırasında odada bulunan tanık çocukların beyanlarının tespiti için Cumhuriyet Başsavcılığında hazır bulundurulmalarının istendiği kaydedildi.

Share
700 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.