Adana Güney Haber

“Ahilik sosyal ve ekonomik hayatımızda etkin rol oynayan bir kavramdır”

“Ahilik sosyal ve ekonomik hayatımızda etkin rol oynayan bir kavramdır”
14 views
17 Eylül 2019 - 1:35

Bu yıl 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında 32’incisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları başladı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Ahilik Haftası kapsamında kutlama mesaj yayımladı. Vali Demirtaş mesajında; “Ahilik kültürü; esnaf ve sanatkârlığı, meslek ahlakı, doğruluk ve tevazuuyla harmanlayan tarihte olduğu kadar günümüzde de sosyal ve ekonomik hayatımızda etkin rol oynayan bir kavramdır. Tüm esnafımızın Ahilik haftasını kutluyorum” dedi.

(HABER MERKEZİ)- Bu yıl 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında 32’incisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları başladı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Ahilik Haftası kapsamında kutlama mesaj yayımladı. Vali Demirtaş mesajında; “Ahilik kültürü; esnaf ve sanatkârlığı, meslek ahlakı, doğruluk ve tevazuuyla harmanlayan tarihte olduğu kadar günümüzde de sosyal ve ekonomik hayatımızda etkin rol oynayan bir kavramdır. Tüm esnafımızın Ahilik haftasını kutluyorum” dedi. Vali Mahmut Demirtaş mesajında şunları söyledi:

“Ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik, cömertlik gibi değerleri esas alan Ahilik kavramının temelleri Anadolu’da atılmıştır. Ahilik kültürü; esnaf ve sanatkârlığı, meslek ahlakı, doğruluk ve tevazuyla harmanlayan tarihte olduğu kadar günümüzde de sosyal ve ekonomik hayatımızda etkin rol oynayan bir kavramdır.

Ahilik teşkilatı; esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirerek, ilişkilerde dürüst ve güvenilir olma, işine saygı duyma, iş ahlakından ödün vermeme ve şefkatli olma gibi birçok ilkenin etrafında şekillenmiştir.

Anadolu’da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin mayasını oluşturarak refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük eden Ahilik kavramının günümüzde de etkisini sürdürmesinden mutluluk duyuyor, kurmuş olduğu Ahilik Teşkilâtı ile sosyal, iktisadî ve siyasî hayatımızı etkileyen; Anadolu’nun yurt edinilmesinde ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynayan, Türk-İslâm tarihinin önemli şahsiyetlerinden olan Ahi Evran’ı rahmet ve minnetle anıyorum.

Bu düşüncelerle, ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan Ahilik ilkelerini benimsemiş tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftası’nı en içten dileklerimle tebrik ediyor, Adanalı hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -