Adana Güney Haber

Beslenmenize dikkat edin

Beslenmenize dikkat edin
22 views
13 Haziran 2019 - 23:23

Ramazan bayramında oruç tutmanın sona ermesi ve uzun olan tatil ile birlikte beslenme alışkanlıklarının değişecek olması birtakım sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle Ramazan bayramında yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi sağlık açısından büyük önem taşıyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Ramazan bayramında oruç tutmanın sona ermesi ve uzun olan tatil ile birlikte beslenme alışkanlıklarının değişecek olması birtakım sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle Ramazan bayramında yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Ramazan bayramı genellikle insanların yemeklere daha çok yüklendikleri ve daha çok tatlı tükettikleri bayram olduğu için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Açlıktan çıkan insanların daha çok yemek istekleri ve bayramların olmazsa olmazı olan tatlıların bu bayramlarda sıklıkla tüketiliyor olması kişilerin sağlık problemleri yaşamalarına ve dengesiz kilo alımına sebep olabiliyor.

Ramazan bayramında insanların beslenmelerine her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Gamze Özkan; “Ramazan bayramında açlıktan çıkan insanlar yiyeceklere daha çok yüklenerek dengesiz beslenebiliyor. Dengesiz ve aşırı beslenme de insanların oldukça önemli sağlık problemleri yaşamalarına neden olabiliyor. Başta bağışıklık sisteminin rahat çalışamaması ve kabızlık olmak üzere insanlar ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu nedenle uzun süren açlığı bir anda ağır öğünlerle telafi etmeye çalışmayın. Bunun yerine güne sade bir kahvaltı ile başlayıp hafif yiyeceklerle öğünlerinizi geçirmenizi sağlığınızın önemli bir koşulu olduğu için önemle tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

Bayram süresince kişilerin ikram edilen tatlıları geri çevirmediklerini ve bayramda tatlı tüketiminin çok fazla olduğunu belirten Özkan; “Tatlı grupları zaten başta kilo alımı olduğu için oldukça önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bir de bayramlarda tatlı tüketiminin artması kişiler açısından oldukça zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle önce sağlık diyerek tatlı tüketimini sınırlamak gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -