Adana Güney Haber

Bilimsel Eczacılığın 181. Yılı Etkinlikleri Adana ‘da başladı

Bilimsel Eczacılığın 181. Yılı Etkinlikleri Adana ‘da başladı
64 views
19 Mayıs 2020 - 1:32

Adana Eczacı Odası (ADEO) Bilimsel Eczacılığın 181. Yılı Etkinlikleri çerçevesinde Atatürk Anıtı önüne çelenk koyup,basın açıklaması yapan Başkan Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Eczacılarımız Covid-19 pandemisi süresince fedakarca çalıştı” dedi.

(HABER MERKEZİ)-ADEO Başkanı Ezc. Yalbuzdağ, “Covid-19 pandemisinde eczacılar fedakarca çalıştı”

Adana Eczacı Odası (ADEO) Bilimsel Eczacılığın 181. Yılı Etkinlikleri çerçevesinde Atatürk Anıtı önüne çelenk koyup,basın açıklaması yapan Başkan Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Eczacılarımız Covid-19 pandemisi süresince fedakarca çalıştı” dedi.

Atatürk Parkı’nda bir araya gelen ADEO Yönetimi, CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Ecz. Burhanettin Bulut, TEB Denetleme Kurulu üyesi Ecz. Ersun Özkan, Çü Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Öğülener, akademisyenler, İlaç Dağıtım Kanalları Yöneticileri ile eczacılar Büyükşehir Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşını okudular.

ADEO Yönetimince etkinliğe katılanları çiçeklerle karşılamasının ardından burada açıklama yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Bugün 14 Mayıs Eczacılık Günü, Ülkemizde Bilimsel Eczacılığın başlangıcı olarak kabul edilen ilk eczacılık sınıfının açılmasından bugüne tam 181 yıl geçti. Bu süre zarfında biz eczacılar her koşul ve ortamda ülkemizin her köşesinde 7 gün 24 saat halk sağlığı adına kesintisiz hizmet vermeye devam ediyoruz. Çin’in Wuhan kentinde Kasım ayında başlayan, Mart ayından bu yana dünyada yaşanan Covid-19 Pandemisi ile yaşamımız ve her şey değişmeye başladı. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği adına çağdaş ve güçlü bir Türkiye için el ele vermemiz gerekmektedir. Ülkemiz zor dönemlerden geçiyor. El birliğiyle, yardımlaşma ile zor günleri hep birlikte aşmalıyız. En başından itibaren, eczane ve hastanelerde fedakarca kesintisiz ilaç ve sağlık hizmeti veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.”

COVID-19’A KARŞI ECZACINIZ YANINIZDA

“Birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerimizde, eczacılarımız toplumda oluşan panik halini yatıştırma, bilgi kirliliğinin yayılmasını önleme, bilinçsiz ilaç kullanımını engelleme ve pandemi sürecinde koruyucu tedbirlerle ilgili halkın bilinçlendirilmesi konusunda önemli rol almış, hastalıkla ilgili güncel bilgi akışını sağlamıştır. Bizler, Pandemi döneminde hastaların doktora gitmeden Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Teminini sağlamış, sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş üstü kronik hastalıkları olan vatandaşlara kronik hastalıklarına ait ilaç temini konularında da görev aldık. Halkın maskeye ulaşamama sorunu nedeniyle ücretsiz maske dağıtımında her türlü riski göze alarak görev aldık. Bölgemizde 4.370.500 adet ücretsiz maske dağıtımını sağladık. Eczacılarımız hastalıkta sağlıkta, Covıd-19’a karşı her zaman halkımızın yanınızda olmuştur. Covıd-19 nedeniyle sağlık çalışanlarının önemi ve vazgeçilmezliği daha da anlaşıldığına inanıyor, Sağlıkta Şiddet Yasası ile Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık son bulmasını istiyoruz. Sağlıkta olduğu gibi, toplumun her alanında, kadına, çocuğa yönelik istismar ve şiddeti lanetliyoruz.”

ECZACILAR DA EKONOMİK OLARAK ETKİLENDİ

“Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar her geçen gün toplumun tüm kesimlerini etkilemeye başlamışken, birçok eczacımızın da kaçınılmaz olarak her geçen gün biraz daha sağlık hizmeti veremez noktaya geldiğini görüyoruz. Bulaş riskini azaltmak için cansiperane çalışırken, sağlık çalışanlarına sunulan koruyucu ekipmanlardan talep ettiğimiz halde faydalanamadan kendi imkanlarımızla önlemler alarak hizmet vermeye devam ettik. Hastanelerde ve polikliniklerde hasta sayısının azalmasına, birçok sektörde kısa zamanlı çalışma düzenine geçilmesine, sokağa çıkma kısıtlamalarına rağmen tam zamanlı çalışan eczacılarımız, sabit giderlerinin maliyetlerinin artması; buna karşın azalan cirolar ve eczacı karlılığı ile hizmet sunumlarını idame ettiremez konuma gelmişlerdir. Covıd-19 süreci bittikten sonra eczacılarımızın ayakta kalabilmeleri ve halk sağlığı hizmetini sürdürebilmeleri için desteklenmeleri gerekmektedir.”

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -