Adana Güney Haber

ÇGC ÖDÜLLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

ÇGC ÖDÜLLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
172 views
20 Ekim 2021 - 14:07

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Basın Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi. Gecede konuşma yapan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Eserdemir; Anadolu Basınının sıkıntılı günler geçirdiğine dikkat çekerek, birçok yerel gazetenin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

 (HABER MERKEZİ)-Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Basın Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi. ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde yapılan ödül törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Yüreğir Belediye Başkanı M.Fatih Kocaispir, CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Ayhan Barut, CHP Önceki Dönem Milletvekilleri Hulusi Güvel ve Zülfikar İnönü Tümer, İl Dernekler Müdürü Recep Kurtoğlu, Gençlik Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Başkan Yardımcısı Turgay Demirtaş, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaya Tepe, TSYD Adana Şube Başkanı A.Kurtul Çakın, Adana Barosu Başkanı Av.Semih Gökayaz, Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mehmet Tümay, siyasi partilerin il başkanları, dernekler ve sendika temsilcileri ile sanatçı Haluk Levent katıldı.

Gecede konuşma yapan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Eserdemir; Anadolu Basını’nın sıkıntılı günler geçirdiğine dikkat çekerek, bir çok yerel gazetenin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

Başkan Esendemir, şunları söyledi:

 “Çok zor günlerden geçiyoruz. Pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşadık. Kısmen de olsa aşılamada alınan mesafe umut verici. Bu zor günleri elbirliğiyle atlatacağımıza inanıyorum.

Haberden tasarruf olmayacağına inanıyoruz. İlan-Reklam ve Abone desteği, yerel basının yaşam kaynağıdır. Basın İlan Kurumu bu zor süreçte imkanları dahilinde bazı destekleyici girişimlerde bulundu ancak bu yeterli değil. Gerek pandemi nedeniyle daralan ekonomi ve gerekse de Genelge yüzünden sıkıntılı bir sürece giren Anadolu Basını, artan maliyetler nedeniyle de kepenk kapatmayla karşı karşıya. Sayın Cumhurbaşkanımızın Adana’ya ziyaretinde, Tasarruf Genelgesi’nin basınla ilgili maddelerinin iptal edilmesi talebimizi gerek kendisine ve gerekse de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a iletme imkanı bulduk. Bu konuda olumlu gelişmeleri beklemekteyiz. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen tüm meslektaşlarımın büyük bir özveriyle çalışmaları takdire değer.  Ödül alan arkadaşlarımızı kutluyorum.”

Geceye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, basının özellikle demokrasilerde vazgeçilmez önemli güçlerden biri olduğunu ifade etti. Başkan Karalar, “Basın; demokrasi olan her ülkede önemli dördüncü güçtür.

Ve böyle olması ülkenin, dolayısıyla bizlerin yararınadır. Basın etiği ilkelerine uygun çalışan ve halkın haber alma hakkını kullanmasına olanak tanıyan basından ürkmemek, korkmamak lazım. Uyarılar dikkate alındığında toplumun yararına sonuç verir.

15 bin çalışanı bulunan bir kurumu yönetiyorum. Bu kadar çok insanın çalıştığı yerde her şeyi görme şansım yok. Basın, hizmet aşamasında yapılan yanlışları bizden önce görebilir. Bunları bildirme noktasında ciddi katkı sağlar. Bunu yapan basını çok önemsiyorum. Görevini yapan basının daima yanında olacağımı bilmenizi istiyorum” dedi.

Pandemi ortamında Büyükşehir Belediyesi olarak imkanlar dahilinde yerel basını desteklemeye çalıştıklarını söyleyen Başkan Karalar, “Basına destek vermeye devam ediyoruz. İzmir örneğinde olduğu gibi, meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanması suretiyle basına destek verilmesi yöntemini konuşuyoruz. Konu belediye meclisimizde” diye konuştu.

Sanatçı Haluk Levent de ilk olarak son anda geceye katılamayan Uğur Dündar’ın selamını ilettikten sonra,  “Kendisiyle görüşmüştük. Adana’ya birlikte gelecektik ama Uğur abinin rahatsızlığı nüksettiği için gelemedi, hepinize selam gönderdi” dedi.

Haluk Levent, gelişmiş toplumlarda basın özgürlüğünün çok önemli olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de özgür bir basın özlemi içinde bulunduklarını dile getirdi.

Sinema ve dizi sanatçısı Rıza Akın da basın özgürlüğüne ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bir ülkenin ancak özgür bir basın ile tam anlamıyla kalkınabileceğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından Ödül törenine geçildi. Ödül dalları ve ödül alanlar şöyle:

Haber Dalı Başarı Ödülü: Can Çelik (DHA),

Haber Foto Mansiyon: Umutcan İşledici (İHA)

Röportaj Başarı Ödülü: Zafer Şahin (VIP Fashion), Mansiyon: Zeynep Ordu (Toros Gzt)                                                                   Spor Haberi Başarı Ödülü: Bora Erdem (Sabah Gzt) Mansiyon: Beril Solmuşgül (İHA)

Güncel Yazı Mansiyon: Oktay Erol (Barış Gzt)                                                            

Sayfa Düzeni Başarı Ödülü: E.Şebnem Arslan (Toros Gzt) Mansiyon: Özkan Usneker (Barış Gzt.)

TV Görüntü Başarı Ödülü: Bülent Serin (TRT) Mansiyon: Yasin Özcan (Kanal A TV)

Radyo Programı Başarı Ödülü: Emrah Yavuz (Radyo Başkent)

ÇGC Onur Ödülü: Uğur Dündar / Haluk Levent

Çoban Yurtçu Özel Ödülü: Melek Kurt

Mustafa Gümüşdamla Özel Ödülü: Rıza Akın

Ahmet Yahşi Özel Ödülü: Bayram Bulut

Adnan Dinibütün Özel Ödülü: Yücel Bayluk

Kenan Kutay Özel Ödülü: Hakan Toytekin

Yalçın Öcal Özel Ödülü: A.Engin Kanber

Umut Vadeden Gazeteci Ödülü: Elif Ayşenur Bay, Gülşah Özgen, Yağmur Ütücü

ÇGC Özel Ödülleri: Ramazan Şanıvar, İsmet Ramazan Selçuk, Bilal Tipi, Düzgün Coşkun, Mehmet Büyükkırcalı, Tanır Emre Uzelgeçici, Orhan Işık/Hayatın Artıları-Radyo Güney

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu