logo

23 Aralık 2017

ÇÜMERLAB Hizmete Girdi

Üniversiteler, diğer kamu ve sanayi kuruluşlarının analiz ihtiyaçlarını karşılayacak cihazların bulunduğu Çukurova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı (ÇÜMERLAB) hizmete girdi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Üniversiteler, diğer kamu ve sanayi kuruluşlarının analiz ihtiyaçlarını karşılayacak cihazların bulunduğu Çukurova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı (ÇÜMERLAB) hizmete girdi. Ulusal ve uluslararası kriterlere uygun araştırmaları gerçekleştirmek üzere ileri teknolojiyle donatılan ÇÜMERLAB, bilimsel çalışmaların kalitesini arttırarak ülkemiz ve bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda Ar-Ge faaliyetlerini destekleme, analizleri yapabilme ve araştırma projeleri üretmeyi amaçlıyor.

Çukurova Üniversitesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan ÇÜMERLAB’ı Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyhan Tükel, Prof. Dr. Şeref Erdoğan ve Prof. Dr. İ. Halil Elekçioğlu ziyaret etti.

PROF. DR. KİBAR: “BİRÇOK ÖNEMLİ ANALİZ ÇÜMERLAB’DA YAPILABİLECEK.”

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar kendisinin de yürütücüsü olduğu ÇÜMERLAB projesinin Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklendiğini, projenin Prof. Dr. Seyhan Tükel başkanlığında oluşturulan Merkezi Araştırma Laboratuvarı Komisyonu tarafından hazırlandığını belirtti. Bu proje kapsamında 2014 yılında temeli atılan laboratuvarın projelendirilmesi, alt yapısı, donanımı ve cihaz alımları ile ilgili çalışmalar tamamlanıp Mayıs 2016’ da inşaatı bitirilerek teslim alındığını söyledi.

ÇÜMERLAB’ın Ocak 2017 itibariyle analiz hizmetleri vermeye başladığını da vurgulayan Prof. Dr. Kibar, “Merkez bünyesinde bulunan cihazlar; fizik, kimya, biyoloji, tarım, gıda, hayvancılık, çevre, malzeme, maden, tıp, eczacılık,  diş hekimliği ve enerji gibi birçok alanda araştırmalara hizmet verebilecek kapasitededir.” dedi.

ÇÜMERLAB BÖLGE SANAYİCİSİNE DE HİZMET VERECEK.

Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Prof. Dr. Gülfeza Kardaş ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Ekicibil, laboratuvarın mevcut durumu ve faaliyetlerinin yanı sıra laboratuvar için önümüzdeki dönemde planlanan faaliyetler hakkında Rektör Prof. Dr. Kibar ve Rektör yardımcılarına detaylı bilgiler sundu.

Merkezin laboratuvarlarını da gezen Prof. Dr. Kibar ve yardımcılarına laboratuvarlardaki uzmanlar cihazlar ve analizler hakkında bilgi verdi.

 

Share
286 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.