hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Eski Bakan Sarı’dan ESOB’a “Evet”‘e destek ziyareti

Son Güncelleme :

31 Ocak 2017 - 23:27

/ 324 views kez okundu.
Eski Bakan Sarı’dan ESOB’a “Evet”‘e destek ziyareti

AK Parti MKYK Üyesi ve Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Adana ESOB’u ziyaret ederek, yeni anayasa için yapılacak referandumda esnaflardan “evet” desteği istedi.  ESOB’ta, Birlik Başkanı Nihat Sözütek ve yönetim kurulu üyeleri ile oda başkanları tarafından çiçeklerle karşılanan eski bakan Sarı, Şehit Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda esnafın sorunlarını dinlerken, çözümleri için de destek sözü verdi.

 ADANA (GÜNEY HABER)- Ak Parti Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi, Ak Parti MKYK Üyesi, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’i ziyaret ederek, yeni Anayası için yapılacak Referandum’da esnaf ve sanatkarlardan “Evet” desteği istedi.

Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Özmansur ile Adana ESOB’u ziyaret eden Eski Bakan Sarı’yı, Birlik ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Başkan Vekili ve Adana Yağlı Boyacılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Göktaş ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve Birliğe bağlı esnaf odası başkanları, genel sekreterleri ile toplu taşımacı esnafı çiçeklerle karşıladı.

Başkan Sözütek’ten çiçeği, 15 Temmuz Kahramanlarından Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in ismi verilen toplantı salonu tabelasının önünde alırken hayli duygulanan Eski Bakan Sarı, şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anarken, gösterilen ilgi ve desteğe de teşekkür etti.

Ak Parti Adana Milletvekili Sarı, toplantı salonunda bulunanlar tarafından ayakta karşılanırken, konuşma yapmak üzere çıktığı kürsüde yüksek yere oturtulmasından rahatsızlık duyarak, Birlik Başkanı Sözütek ve İl Başkan Yardımcısı Özmansur ile aynı seviyede bulunan yan kürsüye geçerken, mütevazi yaklaşımıyla esnaflardan takdir gördü.

Başkan Sözütek, Milletvekili Sarı’nın ESOB ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, esnaf ve sanatkârlar olarak hizmetin en iyisini vermeye çalıştıklarını belirtirken, katılımcılara hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti. Sözütek, “Sayın Bakanımız Fatma Güldemet Sarı’ya teşekkür ediyoruz. Kendisinden Allah bin kere razı olsun. Ne zaman bir talebimiz olduysa hep ilgilendiler, çözüm aşamasında ellerinden geleni yaptılar. Kendisine şükranlarımızı iletiyor, saygılar sunuyoruz” dedi.

Milletvekili Sarı da, Şehit Ömer Halisdemir’in adına yakışan bu güzel toplantı salonunda yapılan organizasyon için Başkan Sözütek ve arkadaşlarına teşekkür ederken, “Ömer Halisdemir adını taşıyan bu salonda sizlere hitap etmek için bizim için mutluluktur. 2016 sıkıntılı geçti, ama inşallah 2017 daha iyi olacak. Ülkemiz çok yoğun günler yaşadı. İnşallah yeni süreçte, sizlerle daha sık biraraya geleceğiz, sorunlarınıza elimizden geldiğince çözüm arayacağız. Herşeye anında yerinde müdahale edeceğiz.  Başkanlık sisteminin Türkiye’ye gerekli olduğuna inanan bir milletvekili olarak sizlerden Nisan ayında  oylanacak Yeni Anayasa için ‘Evet’ demesini istiyoruz. Başkanlık sisteminin Türkiye için faydalı olacağına inanıyoruz. Kampanyalarımız henüz yaygın olarak başlamadı, ama başladığında tüm teşkilat olarak sahalara inecek, sizlere daha farklı şekilde broşürlerimizle, notlarımızla, detaylı mahalle toplantılarımızla biraraya geleceğiz.  Bizim istediğimiz, tam ifadesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir. Bunu Merhum Cumhurbaşkanları Turgut Özal da, Süleyman Demirel de istemişlerdi, ama gerçekleştirememişlerdi. Biz parlamenter sistemde, T.C. kurulduğundan beri sürekli sıkıntılar yaşadık. Nihayet, 2017  yılı başında MHP’nin de desteğiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gündeme geldi. Halkın önüne gitmesi noktasında iki parti yola çıktılar. Biz Anayasa değişikliğini önce komisyonlarda, sonra genel kurullarda anlattık, bu konudaki görüş ve düşüncelerimizi anlattık, muhalefet de görüşlerini açıkladı. 339 oyla meclis genel kurulundan geçti ve milletimizin, vatandaşlarımızın önüne geliyor. Biz milletin iradesini her şeyin önünde tutan bir düşüncedeyiz. Doğruları doğru şekilde anlattığımız için vatandaşlarımız sandıkta her zaman her şartta bizlere destek verdi. Yeni Anayasa da doğru şekilde anlatılırsa, Nisan ayında vatandaşımız, milletimiz bizlere destek olacaktır.  Biz sizlerden ‘Evet’ noktasında destek istiyoruz. Türkiye’nin kaderini değiştirecek bir seçimi gerçekleştireceğiz. Parlamenter sistem, Türkiye’ye uygun değil. Türkiye’nin rejimi Cumhuriyet’tir, bunda sorun, sıkıntı yok. Tam tersi, yönetim şekli ile değişiklik, yanı çift başlılığı ortadan kaldıracak bir sistem değişikliğini öneriyoruz. Cumhuriyet, laiklik gibi Anayasa’nın ilk 4 maddesinde değişiklik yok, onlar zaten yerinde duracak. Çünkü bunlar 1923’te tescil edilmiş, olmazsa olmazlarımızdır. Ama yönetim sistemi, Türkiye’nin büyümesini önlüyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yetkililerinin çakışması sorunu geçmişte yaşandı. Ekonomik ve siyasi istikrarsızlık yaşandı. Ak Parti döneminde uyum var, ama gelecekte böyle devam edeceğinin garantisi yok. Biz iki başlılığı gidermek istiyoruz. Bunun için destek istiyoruz” dedi.

Bakan Sarı, daha sonra salonda bulunan esnafların sorunlarını dinledi. Esnaflar, dolmuşlardan alınan otobüs vergisinden, mazot zammı, trafik sorunu, minibüslere  engelli sistemi montesi ve trafik cezaları ile kantin kontratlarından dert yanarken, ticari taksilere verilen yüksek ÖTV indiriminin diğer toplu taşımacılara da sağlanmasını istediler, KOSGEB kredilerinin başvuran herkese verileceği müjdesine de teşekkür ettiler.

Başkan Sözütek, minibüsçüler için Adana Kantinciler ve Sabit Simitçiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Tunç da, sorunlarını içeren birer raporu Bakan Sarı’ya ilettiler.