Adana Güney Haber

Fidanlar toprakla buluşmaya hazır

Fidanlar toprakla buluşmaya hazır
285 views
07 Aralık 2020 - 2:08

Cevizin fiyatında meydana gelen artışlar üreticilerin de cevize daha karlı alan görmelerine ve tarlalarında da cevize daha çok yer ayırmalarına neden oldu. Ceviz dikim zamanın gelmesi ile birlikte ceviz fidanları toprakla buluşmaya başlarken dikilen fidanlar ortalama olarak 3 sene sonra meyve vermeye başlayacağı ifade ediliyor.

(HABER MERKEZİ)-Cevizin fiyatında meydana gelen artışlar üreticilerin de cevize daha karlı alan görmelerine ve tarlalarında da cevize daha çok yer ayırmalarına neden oldu. Ceviz dikim zamanın gelmesi ile birlikte ceviz fidanları toprakla buluşmaya başlarken dikilen fidanlar ortalama olarak 3 sene sonra meyve vermeye başlayacağı ifade ediliyor.

İç cevizin olduğu kadar kabuklu cevizin de fiyatının yüksek olması üreticileri ceviz fidanı dikmeye yönlendirmesiyle birlikte ceviz fidanına olan talep de arttı. Fidanın güzel tutması ve verimin bol olması için dikim sürelerine dikkat edilmesi gerekliliğinin altını çizen fidan satıcıları açık fidanların Mart ve Nisan aylarında dikilmesi gerektiğini bu nedenle ilk fidanların Kasım sonu ve aralık ayı itibari ile toprakla buluşmaya başladığını ifade ediyorlar.

Aralık ayı ile birlikte ceviz fidanı dikme zamanının geldiğini ve ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu süreyi geçirmemeleri gerektiğini belirten Yavuz Evlek; “ Ceviz, üreticilerin son yıllarda en karlı gördükleri alanlardan bir tanesi olmuş durumda. İnsanlar ekemedikleri tarlalarının köşelerine yada bahçelerinin kenarlarına ceviz fidanı dikmeye başladılar. Ceviz fidanın esas dikim zamanı Kasım ayının sonları ve Aralık ayıdır bu sürelerin geçirilmemesi gerekiyor. Bu nedenle de ceviz dikecek olanlar ilk etap cevizlerini topraklarla buluşturmaya başladılar.

Cevizin iklim seçiciliği olmadığını bu nedenle de Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirildiğini ve bu nedenle de bakımının kolay olduğunu belirten Evlek; “Ceviz ağacı diğer meyveler gibi çok fazla bakım istemez. Zamanında ilaçlama ve gübreleme yeterli olur. Bakımı kolaydır verimi çoktur. Cevizin iklim seçiciliği yoktur. Her iklimde yetişir bu nedenle de ekim alanı çok geniştir. Genişlemeye de devam etmektedir. Son yıllarda satılan ceviz fidanları eski cevizlere göre daha ince kabuklu oluyor ve verimi daha fazla, içi ise daha kaliteli oluyor.” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -