hava 36° Orta
DOLAR 32,5600 % % 0.13
EURO 34,9957 % % 0.3
GRAM ALTIN 2.438,79 % % 0,14
ÇEYREK A. 3.987,42 % % 0,14
BITCOIN 65.209,03 % -0.261
SON DAKİKA

Fırıncıların korsan Suriye Ekmeği tepkisi

Son Güncelleme :

30 Eylül 2015 - 22:28

/ 391 views kez okundu.
Fırıncıların korsan Suriye Ekmeği tepkisi

 

Adana’da ruhsatsız fırınlarda üretilen ve caddelerde tabla üzerinde satılan ‘Suriye ekmeği’ fırıncılar arasında haksız rekabete yol açtığı ve ekonomiye darbe vurduğu iddia edilerek, toplum sağlığını da tehdit ettiği belirtildi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana’da ruhsatsız fırınlarda üretilen ve caddelerde tabla üzerinde satılan ‘Suriye ekmeği’ fırıncılar arasında haksız rekabete yol açtığı ve ekonomiye darbe vurduğu iddia edilerek, toplum sağlığını da tehdit ettiği belirtildi.
Suriye’deki iç savaş nedeniyle Adana’ya yerleşen mülteciler, yeni iş pazarlarının oluşmasına sebep oldu. Lisanssız fırınlarda üretilen ve ‘Suriye Ekmeği’ olarak bilinen ekmekler, göçmenlerin yoğun yaşadığı mahalle, cadde ve sokaklarda tabla üzerinde hijyensiz ortamlarda satılmaya başlandı.
Adana Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, korsan fırınların ekonomiye darbe vurduğunu ve fırıncı esnafını olumsuz etkilediğini iddia etti. Ruhsatsız fırınlarda üretilen ekmeklerin, sağlıksız bir şekilde yol kenarlarında tablalarda satıldığını anlatan Alptekin, “Ruhsatını alıp vergisini ödeyen ve yanında sigortalı işçi çalıştıran fırıncı esnafı, hiçbir mali yükümlülüğü bulunmayan korsan fırınlarla haksız bir rekabete girerken halk sağlığı da tehdit edilmekte” diye konuştu.

“FİYATI DA DÜŞÜK GRAMAJI DA”
Ne şekilde üretildiği belli olmayan, sağlıksız koşullarda satılan ekmekler için yetkili mercilere tüm girişimlerde bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını vurgulayan Alptekin, şöyle konuştu:
“Sigorta, vergi giderleri olmadığı için ekmeği sokak aralarında daha ucuza satıyorlar. Oysa ekmeklerin gramajı daha düşük ve hangi koşullarda üretildiği belli değil. Vatandaş kar etmek isterken zarar ediyor ve sağlığını tehlikeye atıyor. Ekmeğin belirlenen gramajdan ve fiyattan daha düşük satmak da suç.”

“YAZ AYLARINDA RİSK TAŞIYOR”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Şehmus Alparslan ise Suriye ekmeği üretiminin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Kentin pek çok noktasında seyyar tablalarda satılan ekmeğin özellikle sıcak günlerde risk oluşturduğuna değinen Alparslan, bakanlık ile belediyelerin seyyar ekmek satıcılarına karşı işbirliği yaparak birlikte mücadele etmeleri gerektiğini kaydetti. Bazı üretim tesislerinin ruhsatlandırıldığını ancak bu sorunun tam olarak çözülmediğine dikkat çeken Alparslan, kontrol ve denetimlerin sağlanması gerektiğini dile getirdi.