Adana Güney Haber

İftar sofrasının vazgeçilmezi hurma

İftar sofrasının vazgeçilmezi hurma
61 views
16 Mayıs 2020 - 18:05

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte iftar sofralarının olmazsa olmazı olan hurmalar da tezgâhlardaki yerlerini almaya başladı. Çeşidin bir hayli fazla olduğu Ramazan hurmasında kaliteli hurmayı tercih etmek ise büyük önem taşıyor.

 (HABER MERKEZİ)-Ramazan ayının gelmesi ile birlikte iftar sofralarının olmazsa olmazı olan hurmalar da tezgâhlardaki yerlerini almaya başladı. Çeşidin bir hayli fazla olduğu Ramazan hurmasında kaliteli hurmayı tercih etmek ise büyük önem taşıyor.

Müslüman Âlemi için büyük bir öneme sahip olan Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Ramazan ayının vazgeçilmezi olan hurmaya da büyük talep olmaya başladı. İnananlar ve oruç tutacaklar için önemi bir hayli fazla olan bu ay da iftar sofralarının vazgeçilmezi hurma olarak biliniyor. Gerek sağlık açısından önemli olan gerekse de iftarın hurma ile açılmasının bir gelenek haline gelmesinden dolayı hurma satışları da artmaya başladı.

Ramazan ayı ile birlikte hurma stoklarını arttırdıklarını ve hurma çeşitlerini müşterilerinin beğenisine sunduklarını belirten Ramazan Serhat Aykanat; “Mübarek Ramazan Ayını idrak etmeye başlamamızla birlikte hurma satışları da tabiri yerinde ise adeta patladı. Bu özel ay için özel hurmalarımızı getirttik ve vatandaşlarımıza satışa başladık. Hurma özellikle iftar sofralarının rengidir, lezzetidir. İftarı hurma ile açmak bizde gelenektir. Bunu bilen kişiler hurma alışverişine şimdiden başladı. Hurmada da çeşit çok fazla olduğu için vatandaşlarımız önce tadına bakıyor ve lezzetini beğendiğini satın alıyor. Satışlardan memnunuz ve Ramazan ayı boyunca da bu şekilde devam edeceğini hatmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hurma fiyatları hakkında da açıklamalarda bulunan Aykanat; “Hurmada çeşitler fazla olduğu için fiyatlarda farklılık gösteriyor. Çeşit bir hayli fazla olduğu için fiyatlarda da farklılık oluyor. Hurmada fiyatlar 15 liradan başlıyor kilogram fiyatı 40 liraya kadar çıkabiliyor. Örneğin yaş hurmanın kilosu 15 lira iken Tunus, İran gibi ülkelerden getirttiğimiz hurmaların ise kilogram fiyatı 30-40 lira arasında değişiklik gösterebiliyor. Birçok üründe yapılan hileler maalesef hurmalarda da yapılabiliyor. Müşterilerimiz önce tadına bakıyorlar sonra da istedikleri, tadını beğendikleri hurmadan alışverişlerini yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -