logo

İYİ PARTİLİ ÇULHAOĞLU VE BOYVADAOĞLU 8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI

İYİ Parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu ve İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

ADANA (GÜNEY HABER)- İYİ Parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu ve İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

İYİ Parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmakta, tarihçesine bakınca dramatik bir olay olduğunu görürüz. 1857 yılında ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında çalışan kadın işçilerin daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret…talepleri ile grev kararı almaları sonrasında fabrikada çıkan yangın sonunda 129 kadın işçinin hayatını kaybetmesinin anısına anma günü olarak kutlanmaya başlanmış 1975yılında ”Birleşmiş Milletler, 8 Mart’ı “Dünya Kadın Günü” olarak kutlamaya başladı. İki yıl sonra 1977 de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 8 Mart, “kadın hakları, uluslararası barış günü” olarak kabul edildi.

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir. 

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla beraber getirilen devrim ve yeniliklerle beraber kadınlara ilk olarak 1930 yılında belediye seçimlerine katılma, ardından köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanındı. 5 Aralık 1934’te ise Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile beraber kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakları verildi

Cumhuriyet rejimi sayesinde kadının toplumdaki yeri büyük önem kazandı.

Aradan geçen onca yıla rağmen bugün ne yazık ki hala kadına şiddetin nasıl önlenmesi gerektiğini konuşuyoruz. Son derece büyük değişimlerle beraber kısa sürede kat edilen dev mesafeye rağmen 1934 yılından bu yana kadın hakları ve eşitliği konusunda sağlam bir kültür oluşturamamamız hepimizin suçu! Unutmayalım, kadın isterse her şey değişir!

Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. 

Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlu olsun diyor saygılarımı sunuyorum.”

BOYVADAOĞLU “8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NÜ EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM”

Başkan Boyvadaoğlu yaptığı açıklamada; “ Günümüz de Emekçi Kadınlar Günü, kadınlar açısından çok farklı anlamlar taşımaktadır. Artık 8 Mart Emekçi Kadın Hakları açısından bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanmasını sağlayan özel bir gündür. Dünya genelinde Kadın Hakları anlamında, son yıllarda olumlu gelişmeler sağlansa da, kadınlar açısından birçok sorun hala çözülebilmiş değildir. Dünyada ki en yoksul insanların büyük bir çoğunluğu hala kadındır. Dünyadaki eğitim almamış insanların büyük çoğunluğu yine kadınlarımızdır. 8 Mart Kadınlar Gününde Kadınlarımız, kadınları yok sayan politikalara karşı mücadelelerini sürdüreceklerine inanıyorum. Bugünün kadınlarımız için çok daha büyük önemi vardır. Büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk, 1934 tarihin de devrimlerinin en önemlilerinden biri olan, kadına seçme seçilme hakkı vermesi idi. Genç Cumhuriyetimiz 85 yıl önce, kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa Ülkesinden önce tanıdı. Bir asıra yaklaşan bu sürede istenilen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı. Türkiye’de kadınlara Milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçim de Meclis’e 18 kadın Milletvekili girmiş ve kadınlar %4.5 oranında temsil edilmişlerdi. Bu temsil oranı ile o dönem dünyada 2.sırada yer alırken, bugün Dünya Ülkeleri sıralamasında ilk 100’de bile yer almaması bizler için üzücü bir durumdur.

Partimizin kurucusu Genel Başkanımız Meral Akşener, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada; “Kadınların toplumda ve iş hayatında daha güçlü yerlere gelebilmesi için sadece bizim Parti’de değil, tüm Partiler de, siyasette ön sıralarda olması gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Ey Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerin de göklere yükselmeye layıksın” sözü bizler için gurur vericidir. Bu duygu ve düşünce ile doğumdan ölüme kadar hayatın her anında, varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyorum.”

Share
296 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.