Adana Güney Haber

Kentsel dönüşümde yeni düzenleme

Kentsel dönüşümde yeni düzenleme
306 views
17 Şubat 2021 - 0:45

Kentsel dönüşümde kredi faiz desteklerine yeni düzenleme getirildi. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte kentsel dönüşüm sürecinde uygulanan limitler arttırıldı.

(HABER MERKEZİ)-Kentsel dönüşümde kredi faiz desteklerine yeni düzenleme getirildi. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte kentsel dönüşüm sürecinde uygulanan limitler arttırıldı.

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteklerinde, kredi anapara tutarı için belirlenen üst limitler arttırılarak kentsel dönüşüm uygulamasının daha kolay yapılabilmesinin önü açıldı. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte kentsel dönüşüme destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limit, güçlendirme kredisinde 50 binden 80 bin liraya, konut yapım, konut edindirme, iş yeri yapım ve iş yeri edindirme kredilerinde 125 binden 200 bin liraya yükseltildi.

Kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili yapılan limit artışlarının önemine değinen Gayrimenkul Uzmanı Sercan Karakaş; “Kentsel dönüşüm, ülkemizde uzunca süreden bu yana uygulanmaya devam ediyor. Son yapılan düzenleme ile birlikte kullandırılan kredi limitlerinde artışlar oldu. 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte uygulama hayata geçmiş oldu. Yapılan düzenleme kapsamında uygulanacak destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limitler arttırılarak, güçlendirme kredisinde kullanılan miktar 50 binden 80 bin liraya, konut yapım, konut edindirme, iş yeri yapım ve iş yeri edindirme kredilerinde ise 125 binden 200 bin liraya yükseltildi.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm konusunda da bina sahiplerinin dikkatli olmaları uyarısında bulunan Karakaş; “Kentsel dönüşüm Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Adana’da da büyük bir hızla devam ediyor. Yapılan yeni binalar hak sahiplerine teslim edilirken bir yandan da inşatları yarım bırakıp kaçanlar ve hak sahiplerini dolandıranların da sayıları da her geçen gün artıyor. Bu nedenle kentsel dönüşüme binaları sokacak olan kişilerin sonradan büyük mağduriyetler yaşamamaları adına binaları yapacak olan kişi ve firmaları detaylı araştırıp sonrasında binalarını teslim etmelerini tavsiye ediyoruz.” dedi.


# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -