logo

11 Mart 2019

KESİLEN BAKIM AYLIKLARI GERİ ÖDENECEK

Geride bıraktığımız günlerde gündeme gelen evde bakım aylığı alanların aylıklarının bayram ikramiyesine denk gelen dönemde kesilmesinin yarattığı mağduriyet gündem olmuş ve yapılan kesintilerin geri ödenmesi kararlaştırılmıştı.

ADANA (GÜNEY HABER)-Geride bıraktığımız günlerde gündeme gelen evde bakım aylığı alanların aylıklarının bayram ikramiyesine denk gelen dönemde kesilmesinin yarattığı mağduriyet gündem olmuş ve yapılan kesintilerin geri ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Evde bakım maaşı alanların maaşlarından yapılan kesintinin geri ödenmesine karar verildi ve verilen bu kadar da Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe resmen girmiş oldu. Yapılan düzenleme ile birlikte evde bakım parası alan kişilerin geride bıraktığımız yıl emeklilere ödenen bayram ikramiyesi nedeni ile maaşlarını alamaz hale gelmeleri nedeniyle yaşanan mağduriyet torba kanundaki bu düzenleme ile birlikte çözülmüş oldu.

Yapılan düzenlemenin evde bakım parası alan kişiler tarafından büyük bir sevinç ve memnuniyetle karşılandığını belirten Dünya Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap; “Evde bakım maaşı alan kişilerin emekli ikramiyeleri ödendiği dönemdeki maaşlarının yaşattığını mağduriyeti daha önce dile getirmiştik ve düzenleme yapılacağını duyurmuştuk. Düzenleme artık yasalaştı ve Resmi Gazetede yayımlandı. Yüzlerce engelli ve evde bakım maaşı alan kişiler bu haberin yasalaşması ile birlikte büyük mutluluk yaşadılar. Aynı zamanda yapılan düzenleme ile birlikte kesilen aylıklar da kişilerin hesaplarına geri iade edilecek.” dedi.

Artık gelir sayılmayacak

Emeklilere ödenen ikramiyelerin bundan sonda bakım aylığı hesaplanmasında gelir kalemi içinde yer almayacağına dikkati çeken Kassap; “Daha önceden evde bakım parası almak için hanenin geliri, evde yaşayan kişi sayısı ve alınan ikramiyeler gelir kalemi olarak sayılıyor ve bakım maaşı almaya etki ediyordu. Yapılan ve yasalaşan düzenleme neticesinde artık emekli ikramiyeleri evde bakım parası alınabilmesi için bir gelir kalemi olarak kabul edilmeyecek ve evde bakım parası alanların aylıklarından düşmeyecek. Evde bakım parası ile ev geçindirmek zorunda olan çok sayıda kişi olduğunu göz önüne aldığımızda verilen bu kararı ve yapılan düzenlemeyi yürekten destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
185 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.