logo

16 Temmuz 2019

Klonlanmış telefonlar, telefoncular da yoğunluk meydana getirdi

AK Parti Başkanvekili Mehmet Muş’un klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak olması yönünde yaptığı açıklama ile birlikte telefon tamir servislerinde de yoğunlukların yaşanmaya başladı.

AK Parti Başkanvekili Mehmet Muş’un klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak olması yönünde yaptığı açıklama ile birlikte telefon tamir servislerinde de yoğunlukların yaşanmaya başladı. Telefonlarının klonlanmış olduğunu bilen onlarca kişi yapılan açıklamaların ardından telefonculara başvurarak IMEI kodlarını eşleştirmeye çalışıyor.

Günümüzde sıklıkla gündeme gelen cep telefonlarının klonlanması olayı meclisin de gündemine alınarak klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak olması yönünde açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamaların ardından klonmaşmış telefonları bulunan vatandaşlar 4 aylık süre dolmadan önce cep telefonu tamircilerine başvurarak telefonlarının klonlanma olaylarına çare bulmaya çalışıyorlar. Vatandaşların cep telefoncularına akın etmesi ile birlikte de cep telefonu tamircileri en yoğun günlerini yaşıyorlar.

Cep telefonlarında IMEI kodlarının klonlanması sorunun son yıllarda çok arttığını kaydeden cep telefonu tamir ustası Nihat Gül; “Özellikle yurt dışından getirilen cep telefonlarında sıklıkla yaşanan klonlanma sorunun son yıllarda büyük bir artış gösterdi. Vatandaşların cep telefonlarına gelen mesaj ile birlikte telefonlarının klonlandığını öğreniyorlar ve bu konuda ne yapacaklarını bilemiyorlar. İşin kötü yanı bir de bu telefonlar için 4 aylık süre verilmiş olması ile birlikte 4  ayın sonunda telefonların tamamen kapatılacak olmasıdır. Vatandaşlar da 4 aylık süre dolmadan bir an önce telefonlarında IMEI kodu eşleştirmesi yaptırmak için telefonculara akın ediyorlar. Çünkü eğer erken müdahale edilemezse kapanan telefonlar bir daha açılmayacak. Yapılacak uygulama ile birlikte ayrıca ülkeye kaçak yollardan getirilen telefonlarda azalma olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
189 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.