Adana Güney Haber

KÜÇÜK; “EMEK VE ALINTERİ YAŞAMIN, BİRLİĞİN VE ADALETİN TEMELİDİR”

KÜÇÜK; “EMEK VE ALINTERİ YAŞAMIN, BİRLİĞİN VE ADALETİN TEMELİDİR”
118 views
01 Mayıs 2021 - 1:48

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle günün anlam ve önemine dair bir kutlama mesajı paylaştı. Mesajında; “Haksızlığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin, emeğin sömürülmediği, aydınlık güzel bir dünya umuduyla, meslektaşlarımızın ve tüm yurttaşlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)-Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle günün anlam ve önemine dair bir kutlama mesajı paylaştı. Mesajında; “Haksızlığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin, emeğin sömürülmediği, aydınlık güzel bir dünya umuduyla, meslektaşlarımızın ve tüm yurttaşlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

2020 yılında koronavirüs salgınının tüm hayatımızın temel gündemi haline geldiğini, salgına karşı korunmasız kaldıklarını ve durumun halen devam etmekte olduğuna dikkat çekti. İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi (İSİG) raporuna göre maalesef Covid-19 nedenli ölümlerin iş cinayetlerini yüzde 30 artırdığına işaret etti.

“Günümüzün zor ekonomik koşullarında hayat şartlarıyla mücadele ederek ekmeklerini kazanmaya çalışanlar bizim için değerlidir.” diyen Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açıklamasında;  “Her şeye rağmen bugünkü bazı kazanımları, 1856 ve 1 Mayıs 1886 da sömürüye karşı köleliğe karşı siyah işçilerin, beyaz işçilerin birlikte yürüdüğü ve direndiği, önyargı duvarlarını yıktığı o birlik ve dayanışma mücadelesine borçluyuz.  Bugün günlük 8 saatlik insani çalışma süresi dahi bu birliğin ve dayanışma gücünün bir kazanımıdır. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen 5892 sayılı yasanın, 27 Nisan 2009’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile, 1 Mayıs ülkemizde resmi tatil ilan edilmiştir. Bu zorlu süreçte dahi; Ülkemizin kalkınması, ulusumuzun refahı için canla başla çalışan, alınteri döken; işçi sınıfının ve çalışanların birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutluyorum.

İş cinayetlerine karşı nelerin yapılması gerektiği üzerinde de durulmalıdır. 4857 sayılı yasanın değişmesi, çocuk işçiliğinin yasaklanması, göçmenlerin aşırı sömürüsüne yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Türkiye’de binlerce kişinin de meslek hastalıklarından yaşamını yitirdiği ortadadır. İşçi ölümlerine aralıksız dikkat çekmek ve bu oranları aşağıya çekmek zorundayız. Tüm olumsuzluklara rağmen hak, hukuk, adalet ve demokrasimizin savunucuları olmaya devam edeceğiz.

Haksızlığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin, emeğin sömürülmediği, aydınlık güzel bir dünya umuduyla, meslektaşlarımızın ve tüm yurttaşlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -