Adana Güney Haber

MENTEŞ: “TUTUKLANMA ADALETLİ DEĞİLDİR”

MENTEŞ: “TUTUKLANMA ADALETLİ DEĞİLDİR”
245 views
15 Ocak 2021 - 2:17

TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın haksız-hukuksuz, adalete sığmayan, somut hiçbir delile dayalı olmadan tutuklanmasına Adana Tabip Odasından tepki geldi. Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “TTB Onur Kurulu Üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın” dedi.

(HABER MERKEZİ)-TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın haksız-hukuksuz, adalete sığmayan, somut hiçbir delile dayalı olmadan tutuklanmasına Adana Tabip Odasından tepki geldi. Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “TTB Onur Kurulu Üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın” dedi.

Adana Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in yanı sıra hekim ve sağlık çalışanları katıldı.

UZM. DR. MENTEŞ, “TUTUKLANMA ADALETLİ DEĞİLDİR”

Dr. Şeyhmus Gökalp’ın 2002 Fırat Tıp Fakültesi mezunu olduğunu, Diyarbakır’da işyeri hekimi olarak çalıştığını, 2014-2018 yılları arasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeliği yaptığını, Eylül ayında gerçekleştirilen 72. Büyük Kongrede TTB Yüksek Onur Kurulu’na seçildiği bilgisini veren Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada “TTB Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp, 20 Kasım 2020 tarihinde saat 05.30’da evinde iki kızının gözleri önünde gözaltına alınmış ve 23 Kasım’da çıkarıldığı mahkeme tarafından haksız-hukuksuz, adalete sığmayan, somut hiçbir delile dayalı olmayan, tutarlılıktan uzak gerekçelerle tutuklanmıştır.” dedi.

ADİL ŞEKİLDE YARGILANMA TALEP EDİYORUZ

Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına mesnetsiz olarak iki gerekçe gösterildiğini de ifade eden Başkan Uzm. Dr. Menteş,  gerekçeleri şöyle sıraladı “İlki, bir platformun toplantısına katıldığı iddiası ki; katılmadığını ısrarla belirtmesine, bu beyanının aksini gösterir görüntü, ses kaydı vb. hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu durumun kuvvetli suç şüphesi oluşturduğu kabul edilmiştir. İkincisi ise 2016 yılında teslim olan bir itirafçının yalanlarıdır. Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermiştir. Dr. Şeyhmus Gökalp, bu itirafçının teslim olduğu tarihte verdiği ifadelerinde yer almamıştır. Bilinmeyen bir nedenle, teslim olduktan üç yıl sonra 26 Mart 2019’da birçok hekim hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut iftiralarda bulunmuştur. Daha önce de benzerlerini sıkça gördüğümüz ve tutuklamasını gerektirecek hiçbir suçu, suç unsuru içeren somut bir eylemi olmamasına, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür beyanların kanıt değeri taşımadığına ilişkin kararları bulunmasına karşın hukuk dışı bir şekilde soyut iftiralar kanıt sayılarak serbest bırakılması talebi reddedilmiştir. Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp bütün yaşamını iyi hekimlik değerlerine adamış, hastaları ve tanıyan herkes tarafından çok sevilen bir hekimdir. Dr. Gökalp kanun dışı hiçbir etkinlik içinde olmamıştır ve suçsuzdur. Haksız hukuksuz ve pandemi koşullarında başlı başına cezalandırmaya dönüşmüş cezaevi koşullarında tutukluluğuna bir an önce son verilerek tutuksuz olarak, adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -