logo

25 Mart 2019

Müteahhitler uyarıyor

Son yıllarda Adana’da da büyük bir hızla ilerleyen kentsel dönüşüm çalışmalarının devam etmesi ile birlikte müteahhitler de yıkıp yeniden yapacakları binaların arayışlarına devam ediyor. Ancak müteahhitler, binasını kentsel dönüşüme verecek olan daire sahiplerini binalarını yapacak olan müteahtileri iyice araştırmadan daha önceki yapmış oldukları projeleri gezip görmeden karar vermemeleri konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

ADANA (GÜNEY HABER)-Son yıllarda Adana’da da büyük bir hızla ilerleyen kentsel dönüşüm çalışmalarının devam etmesi ile birlikte müteahhitler de yıkıp yeniden yapacakları binaların arayışlarına devam ediyor. Ancak müteahhitler, binasını kentsel dönüşüme verecek olan daire sahiplerini binalarını yapacak olan müteahtileri iyice araştırmadan daha önceki yapmış oldukları projeleri gezip görmeden karar vermemeleri konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Kentsel dönüşüm tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’da da büyük bir hızla devam ediyor. Adana’nın büyük bir kısmında devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları birçok kişi için de karlı alan görülerek asıl mesleği müteahhitlik olmayan kişilerin sadece kar amacı ile bu sektöre adım atmalarına ve birçok kişiyi de mağdur etmelerine neden oluyor. Bu nedenle binalarını kentsel dönüşüme verecek olanların binalarını yeniden yapacak olan kişileri ve firmaları iyi analiz etmeleri büyük önem taşıyor.

Günümüzde yanlış müteahhit tercihi yüzünden yüzlerce kişinin mağdur edildiğine dikkati çeken Müteahhit Kerim Akar; “Kentsel dönüşüm Adana’da son yıllarda atağa geçti. Bu da Adana’da kendini müteahhit olarak tanıtan kişilerin çoğalmasına neden oldu. Çünkü kentsel dönüşüm ile birlikte az katlı binalar yıkılıyor ve devletin verdiği destekler ile birlikte daha yüksek katlı binalar yapılıyor. Ve daire sahiplerine verilen dairelerin çok çok fazlası müteahhide kalıyor ve kişiler bu işten inanılmaz kazançlar sağlıyorlar. Ancak son zamanlarda şahit olduğumuz olaylar birçok kişinin de mağdur olduğunu gösteriyor. Asıl mesleği müteahhitlik olmayan, hatta müteahhitlikle ilgi hiçbir bilgisi birikimi olmayan kişilerin sırf rant sağlamak için bu işe girmeleri ve devlet desteği alabilmek için binayı belirli aşamaya getirdikten sonra kaçan kişiler onlarca kişinin mağdur olmasına neden oldu ve olmaya da devam ediyor.” dedi.

Kentsel dönüşümün şakaya gelmeyeceğinin altını çizen Akar; “İnsanlar yıllarca bir ev alabilmenin hayalini kuruyorlar. Ev sahibi oluyorlar ve sonra daha iyi bir evde yaşamak için binalarını kentsel dönüşüme sokuyorlar. Eğer dolandırıcı bir müteahhide denk gelirlerse de hazır ellerindeki evlerinde de oluyorlar. Bu nedenle eğer binanızı kentsel dönüşümde yeniden yapmak için sizi ikna etmeye gelen kişileri mutlaka araştırın, daha önceki yapmış oldukları projeleri gözünüzle görün. Bu sektörde kaç yıldır bulunduklarını soruşturun ve asla hiçbir projesi olmayan, güven vermeyen kişilere kanmayın.” şeklinde konuştu.

Share
162 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.