hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Prof. Dr. Mungan:  “Neden Kadın Cumhurbaşkanı Adayı Konuşulmuyor?”

Son Güncelleme :

29 Haziran 2014 - 18:31

/ 538 views kez okundu.
Prof. Dr. Mungan:  “Neden Kadın Cumhurbaşkanı Adayı Konuşulmuyor?”

MUNGAN (1)CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç ve üyeleri Çatı Adaylarına destek için Adana Tabip Odası Yönetimini ziyaret etti. Ülke gündeminin sıkıntılarının Adana’ya da yansıdığını ifade eden CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç üyeleri ile birlikte ziyarete geldiği Adana Tabip Odasında, Sivil Toplum Kuruluşları ve odalara büyük sorumluluklar düşüyor dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)- CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç ve üyeleri Çatı Adaylarına destek için Adana Tabip Odası Yönetimini ziyaret etti.

Ülke gündeminin sıkıntılarının Adana’ya da yansıdığını ifade eden CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç üyeleri ile birlikte ziyarete geldiği Adana Tabip Odasında, Sivil Toplum Kuruluşları ve odalara büyük sorumluluklar düşüyor dedi.

TÜRKİYE ÇAĞDAŞ TOPLUMLARIN GERİSİNE GİDİYOR

Av. Çinkılıç, “Yeni yönetiminiz hayırlı olsun, başarılar diliyoruz. Adana Tabip Odası olarak önceden olduğu gibi bundan sonrada başarılı, topluma faydalı işlere imza atacağını biliyoruz. Yeniden çağdaş, demokratik, her tür insan haklarına saygılı bir devlet yönetimi istiyoruz. Bu yüzden Cumhurbaşkanı çatı adayımız için sizlerden destek istemeye geldik. Seçim sürecinde bizler Adana sıcağında çalışmaya devam edeceğiz. Olağan üstü çaba göstermemiz gereken bir sürece girdik. Her kademe de hem kadın başkan hem kadın yöneticilerin olması insanların bakış açısını değiştiriyor. Bir kadın olarak sizin başkan olmanızdan dolayı çok mutluyuz. İster Cumhurbaşkanlığını kaybedelim, ister yerel seçimleri kaybedelim çok önemli değil. Biz başka şeyleri kaybediyoruz. Belli makamların ötesinde ülkemizde kayba gelecek kadar kayıplarımız var. Batılı toplumlarla, çağdaş toplumlarla Türkiye arasındaki açıklık gitgide açılıyor. Bir Ortadoğu konumuna getiriliyoruz. Bu gidişe ‘dur’ demeliyiz” dedi.

KADINLAR TOPLUMSAL VE SOSYAL İZOLE EDİLİP, GERİ PLANA MI İTİLİYOR?

Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Özalevli, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Hakan Şen, Dr. Tekin Müjde ve Dr. Resmiye Kaya Niron’un da hazır bulunduğu ziyarette konuşana Başkan Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, “Öncelikle nazik ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Aslında sadece STK’lar ya da siyasi partilerin kadın kolları veya komisyonlarında değil, kadınların çok daha farklı mecralarda, alanlarda olmasını dilerdik. Bu gün bir kadın Cumhurbaşkanı adayımızı konuşuyor olsaydık. Kadınlar için özlenen bu duruma gelinebilmesi için hepimizin biraz daha aktif çalışması gerekiyor. Kadınlar olarak değişimi getirmek için özverili ve güçlü olarak çalışmamız gerek. Akut sorunlar var. Ülke sorunları çok sık değişiyor çok sorun yaşıyoruz. Önemli bir partinin kadın kolunda çalışan bu kadar gönüllü insanın hem de bizim gibi yönetimlerde yer alan kadınların ülke ile ilgili bütün çabalara ek olarak, biraz pozitif ayrımcılık yaparak kadınlar için de bir şeyler yapmaları gerekiyor. Özellikle kadınların eğitiminin daha iyi hale getirilmesiyle birçok sorunun daha kolay çözüleceğini düşünüyorum. Üç çocuk, doğum öncesi ve sonrası izinlerin arttırılmasıyla gerçekten kadın ve çocuklara refah mı sağlanması planlanıyor? Yoksa onları toplumsal ve sosyal olaylardan izole edip, biraz daha geri plana itme mi planlanıyor? Biz kadınların bunlara karşı sağlam durmamız gerekiyor. Bir kadının hem anne, hem eş, hem iş, hepsini birlikte götürülebildiğimizi erkeklerden farklı bir yapımız olmadığını göstermemiz lazım. Toplumda köklü değişiklik anlamında neler yapabiliriz bunları mutlaka konuşmamız lazım. Daha kapalı bir kesim var. Onları bir cinsiyet değil de insan olarak hayata nasıl kazandırılır ona bakmak lazım. Doğum kontrolleri bir suç, bir günah gibi yok edildi. Kadınların yaşam hakkı, seçim yapma hakkı ellerinden alındı. Dinamik, farklı pencereden bakan insanlarında yönetim kadrolarında olması gerekir. Aynı pencere, aynı söylemlerle gördük ki bir yere gelinmiyor” diye konuştu.