hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Suriyelilerin Yaşam Mücadelesi Yürek Burkuyor

Son Güncelleme :

08 Ocak 2015 - 17:08

/ 571 views kez okundu.
Suriyelilerin Yaşam Mücadelesi Yürek Burkuyor

 
AW291157

Adana’da, kuvvetli fırtına ve yağmur nedeniyle bir kısmı yıkılan, önemli bir kısmı ise çamur ve su göleti içerisinde kalan çadırlarında yaşam mücadelesi veren Suriyeli mültecilerin yaralanmış yalın ayaklı çocuklarının dramı yürek burkuyor. 
ADANA (İHA) – Adana’da, kuvvetli fırtına ve yağmur nedeniyle bir kısmı yıkılan, önemli bir kısmı ise çamur ve su göleti içerisinde kalan çadırlarında yaşam mücadelesi veren Suriyeli mültecilerin yaralanmış yalın ayaklı çocuklarının dramı yürek burkuyor.
Suriye’nin Halep ve Kobani kentlerindeki siyasi çatışmalar ve IŞİD işgali nedeniyle Adana’ya sığınan mülteciler, kentin çeşitli noktalarında kurdukları çadırlarda hayata tutunmaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta şiddetlenen soğuklar yüzünden bir bebeğin donarak hayatını kaybettiği Yüreğir ilçesindeki Koza Mahallesi’nde kendilerine verilen çadırlarda ve yüksek kiralı gecekondularda yaşayan mültecilerin yaşam savaşı, fırtına ve şiddetli yağmurla beraber yürek burkuyor.
Çadırları ve seyyar tuvaletleri önceki gün meydana gelen aşırı fırtına nedeniyle yıkılan mülteciler, hayırseverlerin yardımlarıyla hayata tutunmaya çalışıyor. Kendilerine verilen battaniye, yorgan, kıyafet gibi yardımların aşırı yağmur nedeniyle kullanılamaz hale gelen mülteciler, gölete dönmüş çadır kentin içerisinde ateş yakarak ısınmaya çalışıyor. Her şeye rağmen çıplak ve yaralanmış ayaklarıyla çamurun içerisinde oyun oynayan çocuklar dikkat çekiyor. Genellikle kadınlar, fırtına ve aşırı yağmurun yol açtığı yaraları sarmaya çalışıyor. Hayırsever vatandaşların dağıttığı unlu mamulleri almak için adeta izdiham meydana getiren çocuklar, sefaleti ortaya koyuyor.
Çöpten topladıkları malzemeleri hurdacılara satarak ekmek almaya çalıştıklarını belirten Suriyeli Musa Ahmed Mohammed (24), ülkelerine dönmek istediklerini ancak kabul edilmediklerini söyledi. Türkiye’de sefalet ve rezillik içinde yaşam mücadelesi verdiklerini belirten Mohammed, “Dilenmeye gururumuz varmıyor” diye konuştu.
Hamdel Afhar (72) isimli bir kadın ise akrabaları tarafından iş vaadiyle Türkiye’ye çağrıldıklarını ancak iş bulamadıkları için 14 kişiyle yaşadıkları sobasız bir evde açlık içinde yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı. İbrahim (12) isimli bir çocuk Adana’ya ilk yerleştiklerinde okula gidebildiğini ancak son yağan aşırı yağmur sonucu kırtasiye malzemelerinin kullanılamaz hale gelmesinden ötürü okula gidemediğini dile getirdi.
Sığınmacılara yardım etmek ve sorunlarını valiliğe aktarmak için çadırların bulunduğu alana gelen Gökkuşağı Eğitim Yardım ve Dayanışma Derneği adına açıklama yapan Mehmet Göktaş ise, “Öyle veya böyle şehrimize gelmişler, yardım edilmesi gerek. Eski devlet hastanesi atıl durumda, bu insanlar oraya veya Tarsus yolundaki Çukobirlik’e yerleştirilebilir” dedi.
Dernek üyeleri daha sonra Vali Mustafa Büyük ile görüşmek üzere valiliğe gitti. Grubu kabul eden Vali Büyük, grubu dinledi ve mültecilere yönelik yaptıkları yardımları anlattı.