Adana Güney Haber

Taksiciler zam istiyor

Taksiciler zam istiyor
12 views
15 Kasım 2019 - 17:10

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zam sonrasında taksimetre fiyatlarında da bir düzenleme yapılmasını isteyen taksiciler, yakıt masrafını karşıladıktan sonra geriye çok küçük bir kazançlarının kaldığını bu nedenle uygulanan tarifenin arttırılmasını istediklerini ifade ediyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Akaryakıt fiyatlarına yapılan zam sonrasında taksimetre fiyatlarında da bir düzenleme yapılmasını isteyen taksiciler, yakıt masrafını karşıladıktan sonra geriye çok küçük bir kazançlarının kaldığını bu nedenle uygulanan tarifenin arttırılmasını istediklerini ifade ediyorlar.

Taksici esnafı taksimetre fiyatlarının yeniden düzenlenmesini istiyor. Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamdan sonra mevcut tarifede kendilerine çok az miktarda para kaldığını ve bu paranın da araç bakım masraflarına gittiğini belirten taksici esnafı, taksimetre fiyatının bu durumları gözeterek yeniden güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Taksici esnafının çok zor durumda olduğunu belirten taksici Süleyman Sönmez, “Şuanda akaryakıtlarına yeni zam yapıldı. Fakat bu zam taksimetre fiyatlarına yansıtılmadı. Hükümetimizin desteği ile taksicilere araçlarına yenilemeleri için uzun vadeli, düşük faizli krediler verildi. Eski araçlarda yakıt tüketimi çok yüksek olduğu için devletimiz taksici esnafının yeni nesil, az yakıt tüketen araçları kullanarak daha fazla para kazanmaya teşvik etti. Şuanda bir taraftan yakıt parasını, bir taraftan krediyle almış olduğumuz araçların taksitini, bir taraftan aracın bakım masraflarını kazanmaya, bir taraftan da evimize ekmek götürme derdindeyiz. Fakat mevcut akaryakıt fiyatları ile bunun altında kalkmak çok zor” dedi.

Taksici esnafı olarak zor durumda olduklarını ve bu konuda devletten yardım beklediklerini belirten Sönmez, “Akaryakıt fiyatlarına müdahale etmek çok zor. Fakat taksicilere yönelik günlük belli bir miktarda akaryakıt daha ucuz fiyata verilebilir. Hem böylelikle korsan taksicilerinde önüne geçilmiş olur. Bu uygulama eğer gerçek taksici esnafına yani vergi levhası olan taksicilere uygulanır, günlük ortalama 10 litre yakıt limiti uygulansa dahi esnafa büyük katkı sağlamış olur. Aksi durumda ya taksiciler taksimetre açmadan pazarlık usulü çalışmak zorunda kalacak veya banka kredisi ile aldıkları yeni araçların taksitini ödemeyecek. Bu nedenle yetkililerden taksimetre fiyatlarına zam yapmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -