hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

TOKİ Bilmecesi

Son Güncelleme :

06 Mart 2023 - 12:35

/ 3.247 views kez okundu.
TOKİ Bilmecesi

Sosyal Konut Hamlesi kapsamında TOKİ tarafından hak sahipleri için kura işlemlerinde Adana’ya sıra geldi. Çekilişler yapıldı. Ancak ilk kez yapılan bir uygulama olan arsa dağıtımı konusunda belirsizlik ise halen daha devam ediyor.

Artan ve halihazırda da artmaya devam eden fiyatlar, ev hayali kuran dar gelirli vatandaşlar için hayal olmuştu. Nasıl olmasın ki daha yeni asgari ücretler verilmeye başlanmadığı için bu rakamı kullanıyorum, 5 bin 500 lira maaşı olan bir aile günümüz şartlarında ev sahibi olabilir mi?

İmkansız…

Çünkü daha 1 yıl öncesine kadar 300 bin lira olan bir daire şuanda 1 buçuk milyonun üzerine çıkmış durumda. Geliri sadece asgari ücret olan bir kişi bırakın ev sahibi olabilmeyi kiralara bile yetişemez duruma geldi.

Bu noktada kişilerin barınma sorunlarına çare olması için 250 bin sosyal konut projesi hayata geçirildi. Çoğu ilde kura çekilme işlemi tamamlandı, çoğu ilde de sırayla devam ediliyor.

Ancak gel gelelim ilk kez hayata geçirilen bir proje olan TOKİ’nin arsa projesinden ise şuana kadar bir ses çıkmadı.

Çekilişler ne zaman? Verilecek arsalar nerede? Hiç kimsenin bildiği, duyduğu bir şey yok. Adana’daki yetkililerin de konu ile ilgili bir bilgisi yok. Verilecek arsalar neredeymiş diye sorduğunuzda yer şuanda belli değil cevabını alıyorsunuz.

Öte yandan TOKİ’nin kendisini arayıp sormak, bilgi almak istediğinizde zaten ulaşamıyorsunuz. Bu bilinmezlik, muamma ne zamana kadar sürecek bilinmez ancak insanlar merak ediyorlar. Bu merakların da giderilmesi için en azından bir açıklama yapılması bekleniyor.