Adana Güney Haber

Toroslar EDAŞ Adana’daki Enerji Arzı İçin Tüm Olanaklarını Seferber Ediyor

Toroslar EDAŞ Adana’daki Enerji Arzı İçin Tüm Olanaklarını Seferber Ediyor
263 views
07 Eylül 2020 - 1:57

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve artan klima tüketiminin elektrik dağıtım şebekesi üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu Adana’da, Toroslar EDAŞ ekipleri arızaların giderilmesi ve müşterilerin kesintisiz enerjiye ulaşması için olağanüstü çaba göstermeye devam ediyor.

(HABER MERKEZİ)-Hava sıcaklıklarının 53 o C’ye kadar ulaştığı ve son 91 yılın en sıcak gününün yaşandığı Adana’daki kesintilerin, büyük oranda yatay ve kaçak yapılaşmanın olduğu mahallelerde artan klima tüketimi neticesinde yaşandığı tespit edilmiştir. Bu bölgelerde müşterilerin sözleşme gücünün çok üzerinde artan tüketimi karşılamaya yönelik bina tipi trafo tesisi yapımı için çalışmalar daha önce başlatılmış, ancak daha büyük güçte bina tipi trafo tesisi yapımı için uygun alanların bulunamaması nedeniyle, zorunlu olarak direk tipi trafolar kullanılmaya devam edilmektedir. Bununla birlikte ulusal iletim şebekesi kaynaklı kesintiler de müşterileri olumsuz etkilemektedir.

Tüketim artış miktarları incelendiğinde, Türkiye çapında elektrik tüketim rekoru kırılan 3 Eylül’de yüzde 7 oranında bir tüketim artışı görülürken, bu artış oranı Adana’da geçen yılın aynı gününe göre yüzde 30 seviyesinde gerçekleşmiştir.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU, EKİP SAYISI 4 KATINA ÇIKARILDI

Oluşan kesintilere müdahale etmek amacıyla aynı gün bir kriz masası oluşturulmuş, Toroslar EDAŞ direktörlüğü başkanlığında, 2 bölge müdürü, 4 müdür, 5 müdür yardımcısı, 20 mühendis katılımıyla çalışmalar sürmektedir. Pandemi sürecine uygun olarak düzenlenen Arıza Onarım ve Bakım ekiplerinin sayısı, civardaki ilçelerden de getirilen ekipler ve diğer ekiplerden geçici olarak görevlendirilen çalışanlarımızla birlikte yaklaşık 4 katına çıkartılmıştır.

İLAVE TRAFOLAR TEMİN EDİLİYOR

Aynı zamanda rekor seviyelere ulaşan sıcaklık nedeniyle dağıtım şebekesinde kablo yanmaları, trafo yağ sistemlerinde patlamalar gibi teknik arızalar oluşmuş, bu arızalara ekiplerimiz tarafından müdahale edilmiş, mümkün olan en kısa sürede tekrar enerji arzı sağlanmaya çalışılmıştır.

İlgili birimlerde görevli 20’den fazla mühendis de arızaların yaşandığı mahallelerde yerinde incelemeler yaparak muhtarlarla görüşmekte ve aşırı yüklenen trafo bölgelerine ilave trafo tesisi için planlama yapmaktadır. Bu amaçla, lojistik planlamaları ve malzeme teminleri yapılmakta olup, dünden bu yana çevre illerden sevkiyat devam etmektedir.

Ekiplerimiz, sahada söz konusu arızaları gidermek, müşterilerimize sürdürülebilir enerji sağlamak için tüm güçleriyle çalışmaktadırlar. Tüm dünyada benzer etkilere neden olan aşırı hava sıcaklıkları sebebiyle, müşterilerimizin enerji arzında kesinti olmaması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi bildiririz.”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -