Adana Güney Haber

Tüm çabamız meslek yok olmasın

Tüm çabamız meslek yok olmasın
9.034 views
29 Temmuz 2020 - 18:18

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden bir tanesi olan bakır ustalığı, mesleği seven ve bu mesleğe gönül vererek sahip çıkan az sayıda kişinin desteği ile ayakta kalmaya çalışıyor.

(HABER MERKEZİ)-Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden bir tanesi olan bakır ustalığı, mesleği seven ve bu mesleğe gönül vererek sahip çıkan az sayıda kişinin desteği ile ayakta kalmaya çalışıyor.

Bakır ustalığı günümüzdeki popüler kültürde kendine yer bulamayan ve yavaş yavaş yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan mesleklerin başında geliyor. İnsanların bakır ürünlere ve dolayısıyla da bakır ürünlerin kalaylanmasına ilgi duymamaları bu işi yapanların da işlerini terk etmelerine neden oluyor. Ancak yok olmaya inat mesleklerine sahip çıkan bazı gençler, işlerini severek yaptıklarını ve mesleklerinin yok olup gitmesine müsaade etmeyeceklerini ifade ediyorlar.

Bakırcılık mesleğinin kendilerini atalarından, dedelerinden miras kaldığını belirten Bakır Ustası Bilal Bilge; “Bakırcılık bize dedelerimizden miras kalan ve geleneğimizde, kültürümüzde de önemli bir yeri olan mesleklerin başında geliyor. Günümüzde üretilen bakır ürünlerine alternatif olabilecek birçok ürün var ve bu ürünlerin artması bakır ürünlerine olan ilgiyi düşürdü. İşler az olunca bu işi yapan birkaç arkadaşımız farklı işlere yöneldi. Ama biz işimiz başındayız ve bakırcılık mesleğinin zamana yenik düşmesine fırsat vermeden devam ettirmede kararlıyız.” dedi.

Bakır ürünlerin yeniden moda olması ile birlikte işlerinin de açıldığına dikkati çeken Bilge; “Yıllar önce moda olan bir ürün tam unutuldu artık dendiğinde bakmışsınız yeniden moda olmuş. Bu durum kıyafetlerde, çantalarda hatta mobilyalarda görüyoruz. Şuanda da görüyorum ki bakır parıl parıl parlayan bakır tencereler yeniden moda olmuş. Kahve fincanları derseniz onları da bakır kapların içinde servis yapıyorlar. Bu gelişmeleri gördükçe bakıra gönül vermiş olan biz bakır ustaları da seviniyoruz.” şeklinde konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -