logo

26 Aralık 2017

Tümer: Teşvik Adana’yı teğet geçiyor

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, hükümet tarafından açıklanan ‘yatırım teşviki’nin bugüne kadar Adana’yı hep teğet geçtiğini, bu durumun da yatırımcıları Adana yerine başka kentlere yönlendirdiğini vurguladı. Son açıklanan teşvik programının, ‘sorunlar yumağı’nı da beraberinde getirdiğini belirten Tümer, yeni kurulacak fabrikalar için ithal makine alımının da Türkiye’yi ‘makine çöplüğü’ne dönüştüreceğini kaydetti.

ADANA (GÜNEY HABER)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın bugüne kadar hükümet tarafından açıklanan ‘yatırım teşvik programı’nın dışında kaldığını, bu durumun da yatırımcıları Adana yerine başka kentlere yönlendirdiğini vurguladı. Tümer, ‘cazibe merkezleri’ olarak öngörülen bölgelere yapılması planlanan fabrikalar için makine ithal edilmesinin de Türkiye’ye ‘makine çöplüğü’ne dönüştüreceğini söyledi.

Zülfikar İnönü Tümer, hükümet tarafından açıklanan; ‘yatırım teşviki’ ile ilgili olarak yaşanan sorun ve sıkıntıları, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Tümer, hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 23 ilde ‘süper teşvikler’ verilmesini öngören ve ‘cazibe merkezleri’ olarak anılan bölgelere yapılacak yatırımları açıkladığını hatırlattı.

Tümer, “İş insanlarının serzenişlerine kulak verildiğinde mevcut haliyle arz fazlalığına rağmen, örneğin un, yağ ve iplik fabrikası gibi yatırımlara yeniden teşvik verildiği görülecektir. Bahse konu bölgelerde bu alanlarda birçok fabrika atıl durumdayken sırf teşvikten faydalanmak için civar illerdeki yatırımcılar adeta sıraya girmiştir. Bir ayda 3 bin 380 firmanın başvurusu da bunun kanıtıdır” ifadesini kullandı.

Adana’nın ‘yatırım teşviki’nden hiçbir zaman faydalanmadığını savunan Tümer, “Adana gibi civar illerde yatırımı düşünen iş insanlarının da cazibe merkezlerine yönelmesi, sorunlar yumağına yenilerini ekleyecektir. En önemlisi de yeni kurulacak fabrikalar için Avrupa’dan ithal makinelerin gelecek olmasıdır. Milyarlarca dolar döviz açığımız olmasına rağmen makine ithalatına yönelecek olan ülkemiz adeta bir makine çöplüğüne dönüşecektir” dedi.

Bu konuda yaşanan sorun ve sıkıntıları da maddeler halinde gündeme taşıyan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Bu nedenlerle sanayi envanterine göre hareket edilmesi, arz fazlalığı ürünlerin üretilmesinin önüne geçilmesi, bölgeler arası teşvik uçurumunun engellenmesi, talep açığı olan ürün ve işletmelere teşvik verilmesi için yeni bir düzenlemeye gidilmesi şarttır.”

 

Share
372 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.