hava 36° Orta
DOLAR 32,5544 % % 0.12
EURO 35,0223 % % 0.36
GRAM ALTIN 2.439,59 % % 0,17
ÇEYREK A. 3.988,72 % % 0,17
BITCOIN 65.202,14 % -0.764
SON DAKİKA

Tüzün:  “Başarının sırrı ortak dil oluşturmaktır”

Son Güncelleme :

17 Ocak 2017 - 0:16

/ 364 views kez okundu.
Tüzün:  “Başarının sırrı ortak dil oluşturmaktır”

Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, yeni bir çağrı yaparak, Adana’nın yönetmelikle imtihanında başarının sırrını  “ortak dil oluşturmak” olarak açıkladı. Tüzün, “Bir sınav olarak adlandırılan süreçte, mevcut imar yönetmeliklerinin yapı sektörü içinde yarattığı haksız rekabet ve kötü yapılaşmaya dikkat çekilmek istenmiş, yerel yönetimler arasındaki olumlu işbirliğinin bu kaos ortamını çözmek içinde sürdürülmesi talep edilmiştir.  Adana’nın yönetmelikle imtihanında başarının sırrı ‘ortak dil oluşturmaktır’” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)- Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, yeni bir çağrı yaparak, Adana’nın yönetmelikle imtihanında başarının sırrını  “ortak dil oluşturmak” olarak açıkladı.

Mimarlar Odası Adana Şubesinin bir sürece dikkat çekmek üzere, kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştığını söyleyen Başkan Ozan Tüzün, “Bir sınav olarak adlandırılan süreçte, mevcut imar yönetmeliklerinin yapı sektörü içinde yarattığı haksız rekabet ve kötü yapılaşmaya dikkat çekilmek istenmiş, yerel yönetimler arasındaki olumlu işbirliğinin bu kaos ortamını çözmek içinde sürdürülmesi talep edilmiştir.  Adana’nın yönetmelikle imtihanında başarının sırrı ‘ortak dil oluşturmaktır’” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin, tüm kesimlerin katkı ve önerileri doğrultusunda yeni bir yönetmelik hazırlığını saygı ile karşıladıklarını ifade eden Tüzün, “Mimarlar Odası olarak bu çalışmanın da içinde oluruz.  Ancak, çok sayıda yönetmelik çalışması gerçekleştirilen kentimizde, Mimarlar Odası,  her zaman aktif olarak yer almış olmasına karşın, son dakikada araya giren bazı eller yönetmeliklere emsal artırıcı eklemeler yapmayı başarmışlardır.

Güven sarsıcı bu durum karşısında, enerjimizi sektördeki her kesim için haksız rekabet nedeni olan maddelerin tespit edilmesi ve ortak dil oluşturulmasına harcamalıyız.

Sürekli bu duruma vurgu yapıyoruz. Bir altlık oluşturmak amacıyla tüm yönetmelikler, genelgeler 300 sayfalık bir kitapta derlenmiş, belediyelerimize çağrılar yapılmış, işbirliğine davet edilmişlerdir.

Ortak dil oluşturulmasını zorunlu gördüğümüz birkaç maddeyi sıralayacak olursak;

Aynı mevzuatın, her İlçe belediyesince farklı yorumlanması (emsal hesaplaması, kat holü tanımı, açığa çıkan bodrum uygulamaları, 60,50’yi geçen yapılarda çekme mesafeleri vb.),

Değişen yasa ve yönetmeliklere ilişkin bilgilendirmenin hızlı ve sağlıklı yapılamaması,

Belediyelerin yönetmeliklerin bazı maddeleri için prensip kararları üretmesi ve bilginin gerekçeleriyle (imar planı, yönetmelik maddesi ya da bu konuda yayınlanmış bakanlık görüşü ile) açıklanmaması ve bilgilendirmenin başvuru anında yapılması,

Her ilçe belediyesinin mimari proje çizim standartlarını farklı belirlemesi,

Ruhsat başvuru evraklarında farklılıklar olması, konuları sayılabilmektedir”

 

BELEDİYELERİ İŞBİRLİĞİNE DAVET EDİYORUZ

Bütün sorun ve yorum farklılıklarını gidermek için, Büyükşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünde tüm belediyeleri işbirliğine yeniden davet eden Tüzün, “Son olarak, haksız rekabetin çözümünde ve sağlıklı imar düzeni oluşturulmasındaki yapı denetim faktörüne dikkat çekmek isteriz. Yapılarda oluşan tüm kusurların iskân sonrası gerçekleştirildiği inandırıcı değildir.

Bitmiş bir binanın yanında, o binanın yüksekliği ve alan kullanımını emsal alarak, yeni bir bina yapma girişimindeki başarısızlık, meslektaşımızın beceriksizliğini değil, o yapıdaki hormonu işaret eder.” Diye konuştu.