logo

YETER: “ÇAĞDAŞ BİR MEDENİYET KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİYLE MÜMKÜN”

CHP Adana İl Başkanvekili Şahin Yeter, her biri emekçi olan kadınların verdiği hak ve özgürlük mücadelesinde yanlarında olduklarını söyledi

ADANA(GÜNEY HABER)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanvekili Şahin Yeter, kadınların dünya genelinde verdiği hak ve özgürlük mücadelesini sonuna kadar desteklediklerini belirterek, “Kadın erkek eşitliği çağdaş medeniyetlerin gerekliliğidir” dedi.

CHP Adana İl Başkanvekili Şahin Yeter, Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kadınların hem ülkemizde hem de birçok dünya ülkesinde ezildiğini, görmezden gelindiğini, istismara ve şiddete uğradığını kaydetti.

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların yüzyıllardır onurlu bir şekilde hak ve özgürlük mücadelesi verdiğine işaret eden Yeter, “Kadınların sürdürdükleri bu haklı ve onurlu mücadelesinin her zaman yanındayız” diye konuştu.

Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin kazanılmasında, Cumhuriyetin kuruluşunda ve sonrasında gerçekleştirilen devrimlerde kadınların yadsınamaz ­rolü ve önemi bulunduğunu dile getiren Yeter, mesajında şunları kaydetti:

“Birçok Avrupa ülkesinden daha önce, başta seçme ve seçilme olmak üzere kadını özgürleştiren, erkeklerle eşit hale getiren hakka kavuşan Türk kadını, ne yazık ki bugün bu kazanılmış hakların çok gerisindedir. Kadını birey halin getiren bu kazanımlar, siyasi iktidarların uygulamalarına bağlı olarak bugün kullanılamaz hale gelmiştir. Ülkemizi çağdaş medeniyet hedefinden uzaklaştıran, kadını erkeğin gölgesinde kalmak zorunda bırakan bu durumu kabullenmek mümkün değildir. Çağdaş bir uygarlık ancak kadınların özgürleşip erkeklerle aynı haklara sahip olmaları ve yaşamın her alanında yer almalarıyla mümkündür. Bu bağlamda kadınların bu onurlu mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Share
268 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.