Adana Güney Haber

Yörüklerin geri göçleri başlıyor

Yörüklerin geri göçleri başlıyor
7.316 views
29 Ekim 2020 - 13:43

Bahar ayında Torosların yüksek kesimlerine çıkan yörükler için aşağı kesimlere göç vakti geldi. Sonbaharın gelmesi ile birlikte yerleşik yaşam sürdükleri evlerine dönme telaşında olan yörükler, doğal hayattan kopmanın hüznünü ayrıca yaşadıklarını ifade ediyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Bahar ayında Torosların yüksek kesimlerine çıkan yörükler için aşağı kesimlere göç vakti geldi. Sonbaharın gelmesi ile birlikte yerleşik yaşam sürdükleri evlerine dönme telaşında olan yörükler, doğal hayattan kopmanın hüznünü ayrıca yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Koyun ve keçilerine otlak yer bulabilmek ve Çukurova’nın kavurucu sıcaklarından uzaklaşmak amacı ile dağların yüksek kesimlerine ilkbaharla birlikte çıkan yörükler, sonbaharın gelmesi ile birlikte kış mevsimini geçirdikleri köylerine dönmek için zamanları geldi. Ekmek yapımından, keçi koyun peynir yapımına kadar birçok işleri yapıp hazırlıklarını tamamlayan yörükler, doğada açık alanda kendilerini daha özgür hissettiklerini, tekrar bu güzel yerlere gelecek günlerin bir an önce gelmesini dört gözle bekleyeceklerini ifade ediyorlar.

Hava sıcaklıklarının yüksek kesimlerde iyiden iyiye düşmeye başladığını ve bu nedenle kendileri için de geri dönüş zamanının geldiğini belirten Aysel Köse; “Biz yörüğüz ve göçebe olarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Nisan, mayıs gibi Torosların yemyeşil zirvelerine yerleşiriz ve bu aylarda da yani Ekim ayının ortalaından itibaren de geri dönüşlerimiz başlar. Yörüklerin geçim kaynağı hayvancılık ve hayvanlardan elde edilen ürünler olduğu için Çukurova’nın kavurucu sıcaklarından hem kendimiz hem de hayvanlarımızı korumak, hayvanlarımıza bol otlak alan bulmak için yüksek yerlere göç ediyoruz. Koyun ve keçi sütünden peynirler yapıyoruz ve satıyoruz. Bu da bizim geçim kaynağımız oluyor. Geri göç zamanı geldiği için çok hüzünlüyüz çünkü buralar bizim evimiz ve biz buralarda daha mutluyuz.” dedi.

Doğal yaşamdan aşağı kesimlere inecekleri için hüzünlü olduklarını kaydeden Köse; “Biz yörükler için hayat doğada anlam buluyor. Ancak buralarda olursak rahat nefes alabiliyoruz. Soğuklar geldiği için de mecburen zorunlu olarak göç ediyoruz. Tekrar buralara geleceğimiz anın hayalini kurarak göç edeceğiz. Nisan ayına kadar aşağı kesimlerde olup, Nisan ayından itibaren yeniden buralarda olacağız.” diye konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -