logo

2018 heyecanı sardı

Kışa hareket ve heyecan veren günlerden bir tanesi de yılbaşı gecesi.

Aralık ayının başlamasıyla birlikte bir taraftan yılbaşı biletleri, bir taraftan yeni kıyafetler, bir taraftan hediyeler, bir taraftan eğlence merkezlerinden randevular derken, ekonomiyi de harekete geçiriyor. Belki bunlar yoksul aileleri ve orta sınıfı zorluyor olabilir.

Yılbaşı gecesinde televizyon ekranlarında, eğlence programlarını izlemek için hemen hemen her aile meyve ve kuruyemiş satın alıyor. Bu nedenle yılbaşı gecesi öncesi kuruyemişçilerde ve pazarlarda yoğunluk yaşanıyor.

Ayrıca hindi satışlarında da yılbaşı öncesinde önemli oranda artış yaşanıyor. Canlı hindi satışlarının yanı sıra marketlerin et reyonlarında da hindi bulmak mümkün. Aralık ayı dışında marketlerde aslında hindi bulmak pek mümkün değil.

Aslında ülkemizde her ay özel bir gün bulunuyor. Ve bu günler özellikle esnafından umudu oluyor. İşte onlarda bir tanesi de yılbaşı gecesi.

Pek çok esnaf şuanda yeni yıl hediyeleri için vitrinlerini süslemiş durumda. Gıda sektörünün yanı sıra kozmetik sektörü de yılbaşında yüksek cirolar elde edebiliyor. Yılbaşına evinde veya dışarıda giren hemen hemen herkes aslında ekonomideki dönüşümün harekete geçmesine katkı sağlamış oluyor.

Maalesef her özel günün birde toplumda bıraktığı kötü izler bulunuyor. yılbaşı gecelerinin en olumsuz yönü ise alkol tüketiminin artması… Hem eğlence merkezlerinde, hem de evlerde alkol tüketmek yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Elbette alkol şişe de durduğu gibi durmuyor. Özellikle alkol kullandıktan sonra direksiyon başına geçen sürücüler bir anda eğlence dolu geceyi karanlık bir geceye bırakabiliyor.

Aslında yılbaşı geceleri öncesinde zabıta ekipleri eğlence merkezlerinde sahte alkol denetimi yapıyor ve yapılan bu denetimlerde de azımsanmayacak kadar sahne alkol tespit edebiliyor. Halk sağlığı için yılbaşı gecesi öncesi denetim yapan zabıta, fırsatçılara izin vermiyor.

Sadece zabıta değil, polis de yine yılbaşı öncesinde gelen ihbarların yanı sıra şüpheli adreslere baskın yapmanın dışında yılbaşı gecesinde de alkol denetimi yaparak alkollü sürücüleri olası kazaları önlemek adına direksiyondan el çektiriyor.

Alınan bunca önlem ve tedbire rağmen maalesef insanlarımız yılbaşı gecesinde alkol alıp, direksiyon başına geçmeyi bir marifet sanıyor. Gelin bu yılbaşı gecesini karanlık bir geceye çevirmeyelim, bu yıl alkol alan hiç kimse direksiyon başına geçmesin.

2018 yılına güzel bir başlangıç yapılım…

2018 yılı bizim yılımız olsun.

Kötülükler, olumsuzluklar, huzursuzluklar ve hastalıklar bizden uzak, sevgi, barış, kardeşlik, sağlık, birlik, beraberlik, mutluluk, huzur ve başarılar bizim olsun.

Hepinizin yeni yılı şimdiden kutlu olsun…

Share
414 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.