hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

3 Fidanın Annesi “Yılın Annesi” Seçildi

Son Güncelleme :

11 Mayıs 2014 - 18:55

/ 624 views kez okundu.
3 Fidanın Annesi “Yılın Annesi” Seçildi

Antakya’da gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz, Hatay’daki protestolarda ölen Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın anneleri yılın annesi ilan edildi ve Adana Alevi Platformu tarafından  “Yılın Annesi” Plaketi verildi

ANTAKYA (GÜNEY HABER)- Adana Alevi Platformu 2014’ün yılın annesi olarak Eskişehir’deki düzenlenen gösterilere destek verenlerden Ali İsmail Korkmaz annesi Emel Korkmaz, Hatay’da gezi eylemlerine destek verdiği sırada yaşamını yitiren Abdullah Cömert annesi Hatice Cömert ve Ahmet Atakan annesi Emsal Atakan’ı yılın annesi seçti. 3 anneye “yılın annesi” plaketleri Adana Alevi Platformu adına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şube Başkanı Güneş Arslan tarafından verildi.

Antakya Alevi Kültür Derneği’nde düzenlenen törende konuşan Dernek Başkanı Murat Bozay, Başkan Yardımcısı Dr. Şefik Zan, Adana Alevi Platformu adına Haşim Turaçtemur, Sultan Başaran,  gençler adına Tuncay Kaya ile Adana Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Güneş Arslan günün önemini belirten birer konuşma yaptılar.

Adana Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Güneş Arslan, Ali İsmail, Abdulah ve Ahmet’in daha güzel ve yaşanılır bir Türkiye için mücadele ettiklerini belirterek, “Eşit. Özgür. Adaletli bir ülkenin kavgasında en ön safta yer aldılar. Daha yaşamlarının baharındayken bu köhne düzenin baskısına ve zulmüne maruz kaldılar. Bizlere öncülük ettiler. Onların hatıracasına bağlı kalacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Onların anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.  Ne mutlu sizlere böyle güzel evlatlar doğurmuşsunuz. Ateş düştüğü yeri yakar bunun bilincindeyiz. Ne söylesek, neyleysek bu acı karşısında kifayetsiz kalır. Ancak emin olun ki, Ali İsmail’in, Abdullah’ın ve Ahmet’in hakka yürüdüğünü öğrendiğimizde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız bu güzel çocuklar için bizlerde üzüldük ve gözyaşı akıttık. Bir anne olarak acınızı yüreğimizde hissediyor ve paylaşıyoruz” dedi.

Tuncay Kaya ise konuşmasında gezi eylemlerinde yaşamlarını yitiren 8 kişinin anısını yaşatacaklarını belirterek, “Bugün geçmişe dönemeyiz. Abdullah’ı,  Ahmet’i, Ali’yi, Berkin’i, Ethem’i, Hasan’ı, Medeni’yi ve Mehmet’i geri getiremeyiz ancak onları aramızda yaşatabiliriz. Yaşadığımız mahallelere, kütüphanelere, konferans salonlarına, meydanlara, ağaçlara ve de çocuklarımıza onların isimlerini vererek yaşatacağız. Onları ve bütün devrim şehitlerini anarak yaşatacağız.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra Antakya ve Eskişehir’de gezi eylemlerinde yaşamlarını yitiren 3 fidanın annelerine yılın annesi plaketleri Adana Alevi Platformu adına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şube Başkanı Güneş Arslan, Haşim Turaçtemur, Antakya Alevi Derneği Başkanı Murat Bozay tarafından verildi. Yılın annelerine Kemal Derin’in Börklüce Mustafa kitabı ile gezi eylemlerinde yaşamlarını yitirenler için yazılmış şiir hediye edildi.