Adana Güney Haber

Açık alanda hasat sürüyor

Açık alanda hasat sürüyor
61 views
25 Mayıs 2020 - 19:51

Seralarda yetiştirilen çileklerden sonra sıra açıkta yetiştirilen çileklere gelirken, çilek üreticilerinin yüzü gülüyor. Tarlada hasat edilen çileğin kilosu kalitesine göre değişirken, şuanda çileğin tarlada kilosu ortalama 1 TL’den hasat ediliyor. Tarlada 1 TL’den işlem gören çilek semt pazarlarında 3 TL’den satılıyor.

 (HABER MERKEZİ)-Seralarda yetiştirilen çileklerden sonra sıra açıkta yetiştirilen çileklere gelirken, çilek üreticilerinin yüzü gülüyor. Tarlada hasat edilen çileğin kilosu kalitesine göre değişirken, şuanda çileğin tarlada kilosu ortalama 1 TL’den hasat ediliyor. Tarlada 1 TL’den işlem gören çilek semt pazarlarında 3 TL’den satılıyor.

İlkbaharın önemli meyvelerinden olan çilek de hasat örtü altından sonra açık alanda da büyük bir hızla devam ediyor. Havaların ısınması ile birlikte tarlalarda yoğun olarak çalışmalarını sürdüren tarım işçileri, yoğun olarak çilek tarlalarında mesai harcamaya devam ediyorlar.

Son yıllarda Türkiye’de çilek tüketiminin arttığını ifade eden çilek üreticisi Ali Kılıçlı, “Seralarda yetiştirilen çilekler kış boyunca pazarlarda ve manavlarda yerini aldı. Artık havalar biraz daha ısındığı için yarı açık olarak yetiştirileni çileklere sıra geldi. Şuanda üretilen çilekler, seralarda yetiştirilen ürünlere göre biraz daha organik olduğu için daha lezzetli. Ayrıca verim açısından da daha yüksek olduğu için, piyasada bundan sonra daha fazla çilek görmek mümkün” dedi.

ÇİLEĞİN KİLOSU TARLADA 1 TL’DEN HASAT EDİLİYOR

Yetiştirilen ürün miktarı arttıkça piyasadaki talebinde azaldığını belirten Kılıçlı, “Şuanda çilek üreticisini kurtarıyor. Çileğin tam mevsimi gelmedi. O yüzden piyasada talebin çok üzerinde ürün bulunmuyor. Genelde tarımsal üretimlerde, yetiştirilen mahsulün tam sezonu geldiğinde ucuzluk başlıyor. Ama şuanda çileğin tarlada kilosu ortalama olarak 1 TL’den satılıyor. Çileğin kalitesi arttıkça fiyatı değişiyor. Şuanda tarlada 3 TL’ye kadar çilek bulmak mümkün.” ifadelerini kullandı.

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -