Adana Güney Haber

ADANA TİYATRO FESTİVALİ’NİN 2.HAFTASI “SONSUZLUK KİTABEVİ” İLE BAŞLADI

ADANA TİYATRO FESTİVALİ’NİN 2.HAFTASI “SONSUZLUK KİTABEVİ” İLE BAŞLADI
106 views
01 Haziran 2021 - 17:01

22. Devlet tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin ikinci haftası Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Sonsuzluk Kitabevi” oyunuyla başlıyor. Festivalde yeni hafta devlet tiyatrolarının “Kendime Kıyamam”, “Penceredeki Atlar”, özel tiyatroların “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” ve “Tuna Kıvrımı” oyunlarıyla devam edecek

(HABER MERKEZİ)- Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen 22. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, ikinci haftasında Merkez Park ve Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde gösterilecek oyunlarla devam ediyor.

Sivas Devlet Tiyatrosu’nun “Kendime Kıyamam”, Tiyatro Kedi’nin “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” oyunları Merkez Park’ta; Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Sonsuzluk Kitabevi”, Van Devlet Tiyatrosu’nun “Penceredeki Atlar”, Kuzgun Yapım’ın “Tuna Kıvrımı” adlı oyunları Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde 31 Mayıs – 6 Haziran 2021 tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu “Sonsuzluk Kitabevi” oyunuyla insanlığın; yaşamın çarkı içinde öğütülüp yok olduğu zamanlarda, hiçliğe boyun eğmek yerine, sonsuz olmak isteyen adamın tuhaf hikâyesini anlatıyor.

Sivas Devlet Tiyatrosu’nun komedisi “Kendime Kıyamam” yazarı Cruth Flatow’un usta kalemiyle dünyanın en eski ve en sevilen hapishanesi evliliği anlatan entelektüel bir eğlenceye dönüşüyor. Eşinden boşandıktan sonra oğlu Ulrich’le düzenli ve planlı bir bekar hayatı süren ve evlilik müessesine tamamen karşı olan nikah memuru Wolfgang Jaeger, günün birinde oğlunun evlenmek istemesi ile çileden çıkar. Bütün bu talihsizliklerin yanında ayni gün karşısına çıkan güzel bir kadın onun kurallar çerçevesinde olan duygularını ve aşka bakışını bir anda darmadağın eder.

Van Devlet Tiyatrosu’nun “Penceredeki Atlar” oyunu dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir zamanda, üç yüzyıllık savaş ve yıkım boyunca saçma bir yolculuk; savaşın delilik ile vücut bulmuş halini anlatıyor. Penceredeki Atlar, yazarı Matei Visniec’in kaleminden savaşın ve açtığı delice yaraların post modern bir yansılanması olarak öne çıkıyor.

Tiyatro Kedi’nin “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” oyunu 19. yüzyıl İstanbul’unda, Aksaray’da geçen emsalsiz bir aşkın öyküsü. Saraydan mahalleye gönderilen güzel ve hüzünlü Mahitab’ın, kırılgan yürekli kemancı Artin’in, mahalledeki düzenin koruyucusu babayiğit tulumbacı reisi Abidin’in, zarif İstanbul beyefendisi Firuz Bey’in, altın kalpli çingene Merzuka’nın, kahveci Salih Efendi’nin ve o küçücük mahalleye kocaman yüreklerini sığdırmış olan mahallelilerin; özlediğimiz eski İstanbul Şarkıları ile bezenmiş öyküsünü anlatıyor.

Kuzgun Yapım’ın “Tuna Kıvrımı” oyunu ise Demir Perde döneminde Macaristan’ın Tuna Nehri üzerinde bir kafeteryada çalışan garson bir kadın ile mesai bitiminin son dakikalarında içeri giren erkek bir müşteri arasında geçen komik, sıcak, sempatik ve ilginç bir hikâye. Oyun, giderek yalnızlaşan ve güvenden yoksun yaşayan modern insanın trajedisini anlatıyor.

FESTİVALDE PANDEMİYE KARŞI TÜM ÖNLEMLER ALINDI

Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivali, bu yıl 21 Haziran’da sona erecek. COVID-19 pandemisi nedeniyle bu yıl kısıtlı sayıda izleyicinin ağırlanacağı ve tüm önlemlerin alınacağı festivalde, bu yıl oyunlar Adana Merkez Park Amfi Tiyatro Park ve Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nden sahnelenecek.

Oyun temsilleri öncesinde seyircilerin ateşi ölçülecek, HES kodları kontrol edilecek ve biletlerdeki QR kodların okutulmasıyla seyirciler temassız bir şekilde salona alınacaklar. Oyun bitimine kadar seyircilerin maske ile oyunu izlemesinin zorunlu olduğu festivalde, görevli tüm personel de maske ve siperlik kullanacak.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -