hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Adana’da 19 Mayıs’a Alternatif Kutlama 

Son Güncelleme :

19 Mayıs 2014 - 18:02

/ 493 views kez okundu.
Adana’da 19 Mayıs’a Alternatif Kutlama 


AW093899

Adana’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resmi kutlamalarına alternatif program yapan bazı siyasi partiler, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıp, Soma protestosu yaptı.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resmi kutlamalarına alternatif program yapan bazı siyasi partiler, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıp, Soma protestosu yaptı.
Soma’daki maden faciasında 301 işçinin hayatını kaybetmesi üzerine, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşü ile tüm kutlamalar iptal edildi. Adana Valiliği’nin yaptığı resmi program çerçevesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çelengi, Valilik Binası Bahçesi’ndeki Atatürk Anıtı’na bırakıldı. Resmi programa alternatif bir program yapan CHP, İP, DSP ve Atatürkçü Düşünce Derneği, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıp saygı duruşunda bulundu. Kalabalık grup, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğinin yanı sıra, 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden ocağı faciasını da slogan ve pankartlarla protesto etti.
Bayram gününde coşku ve heyecanla birlikte hüznü de beraberinde yaşadıklarını belirten Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Başkanı Mehmet Göl, “Oğlunu, nişanlısını, eşini kaybeden yurttaşlarımızın feryatları dayanılacak gibi değil. Yüreğimizi Soma’ya çevirdik. Olaylara, olanlara ibretle bakıyoruz. Soma’daki maden vampirlerini sorgulayın, emek düşmanlarını sorgulayın” dedi.
ADD Lise Gençlik Kolları’ndan Melis Ecem Kuru ise Atatürk ve Soma’da hayatını kaybeden işçiler anısına şiir okudu. ADD Gençlik Kolları Başkanı Cansın Tekgül de yaptığı konuşmada Soma’da hayatını kaybedenlerin ailesine başsağlığı diledi. CHP Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcısı Yakup Kış ise şu ifadeleri kullandı:
“Hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Vatanın ve milletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek gerçek amacımız olacak. Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığımızı geçmek için tüm zorlukları aşacağımıza, namusumuz ve şerefimiz sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.”