logo

Adana’da doğalgaz ve sıkıntıları

Adana’ya doğalgaz geldi gelmesine de binbir rezillikle geldi. Doğalgaz hattını döşeyen firma çalışanlarının plansız, programsız iş yapmasının yanı sıra gelişi güzel kazdıkları öylece bırakmaları insanları canından bezdiriyor.

Doğalgaz şebekesini çeken firma çalışanları ilk zamanlar Adana’nın Çukurova İlçesi’ni kazmış, delik deşik bırakmışlardı. Bunun yanı sıra canlarının istediği anda istedikleri cadde ve sokakta kazı çalışması yaparak trafiği uzun zaman felce uğratmışlardı.

Firmanın yapmış olduğu çalışmalar o günlerde büyük tepkiler görmüştü. Ama vatandaşın tepkisini duyan olmamıştı. Sonra iş kazılan yeri kapatmaya gelince bir anda firma çalışanları yok olmuştu.

Çukurova’dan sonra sıra Seyhan’a gelmişti. Aynı şekilde Seyhan’a plansız ve programsız bir şekilde kazıldı. Kazı çalışmaları sırasında ayrı, kazı çalışmaları sonrasında ayrı insanları canlarından bezdirmişlerdi. Çalışmalar bittiğinde ise delik deşik bir yol kalmıştı ortada..

Şimdi sıra Sarıçam’a geldi. Şuanda doğalgazcılar Sarıçam’da istedikleri gibi at koşturuyor. İstedikleri cadde ve sokağı trafiğe kapatıp kazı çalışması yapıyor. Bu ne demek oluyor, bu nasıl bir cesaret, bu cesaret kimden geliyor…

İnsanlar adeta hiçe sayılıyor. Sabah kalkıyorsunuz, evinizin bulunduğu sokağın hem başı, hem de sonu kazılmış siz ortada kalmışsınız. İşe gideceksiniz, hastanız varmış, çarşı pazar yapacaksınız kimin umurunda…

Evine, sokağına hapsolmak zorunda kalan insanlar soruyor, “Bu kazı nedir?, Biz şimdi aracımızla bu sokaktan nasıl çıkacağız?, Neden uyarmıyorsunuz, neden insanları bilgilendirmiyorsunuz?” diye soruları sıralıyor… Ama aldıkları cevap değişmiyor…

“Biz uyaracaktık ama dün akşam şey oldu…” yapılan açıklama sadece bu… Sayın Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Sayın Adana İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, Sayın Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Sayın Sarıçam İlçe Belediye Başkanı Bilal Uludağ size soruyorum, kazılan sokak sizin sokağınız olsa ve bir gün evinizde sokağınızda mahsur kalsanız ne yapardınız? Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

Bu şehir bu kadar sahip olmaması gerekiyor. İnsanların ve kurumların bu şekilde kafasına göre iş yapmaması gerekiyor. Yapılan veya yapılan iş; bir insanın özgürlüklerini elinden alıyorsa, sahip olduğu hakları kısıtlıyorsa ve özetle olumsuz olarak etkiliyorsa bunun bir bedeli olmalı. Başta Adana Valisi Demirtaş, olmak üzere diğer tüm bürokratların bu sorulara yanıt vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Cevap vermeseler dahi yaşanan bu rezillikten haberdar olmaları gerektiğini düşünüyorum. Haberleri olacak ki, yetkililerden yapılan bu rezilliğin hesabını vermese geriyor. Aklım beynim almıyor, doğalgazcılar şuanda Sarıçam’ın Gütlepe mahallesinde çalışıyor ama bu nasıl bir çalışma…

Hem insanların yolunu kesiyorlar hem de bunu soranlara bağırıp çağırıyorlar. Yok böyle bir davranma şekli. Çukurova ve Seyhan ilçelerinde yaşayan insanları, haklarını doğru düzgün arayamadıkları için bence ezilmeyi de hak etmiyorlar. Bu nedenle Sarıçam’da yaşanan mağduriyetin giderilmesi noktasında ilgili kurum ve birimlerin devreye girmesi ve firma çalışanlarını bu konuda ciddi bir şekilde uyarması gerekiyor.

Aksi bir durumda Sarıçam’a her şey olabilir.

Share
285 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.