hava 31° Orta
DOLAR 32,9286 % % 0.32
EURO 35,3765 % % 0.63
GRAM ALTIN 2.465,47 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.031,05 % % 0,60
BITCOIN 60.950,01 % -4.924
SON DAKİKA

Adana’da TMMOB’un 60.Yılı Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Son Güncelleme :

23 Ekim 2014 - 17:10

/ 460 views kez okundu.
Adana’da TMMOB’un 60.Yılı Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB’nun 60. yılında da onurlu yürüyüşüne, dik duruşuna devam ettiğini belirterek, “TMMOB, ülkenin sorunlarına özgürlük ve demokrasi zemininde çözüm arıyorsa onlardan yana taraftır.” dedi

ADANA(GÜNEY HABER)- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ nin (TMMOB) 60. Yılı  çeşitli etkinliklerle kutlandı. Adana’da Teoman Öztürk Belgeseli ve TMMOB 60.Yıl Forumu yapıldı.

Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde TMMOB’nin 1973- 1980 yıllarında Başkanlığını yapan Teoman Öztürk Belgeseli gösterildi. Adana İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi, Teoman Öztürk‘ten çok şey öğrendiklerini, en çok da, onurlu bir yaşamın halkın yanında, halkla birlikte mücadele etmeyi öğrendiklerini ifade etti, “Teoman Öztürk, yıllarca önce, şöyle diyordu: “…Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız…” şeklinde konuştu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Teoman Öztürk belgeselinin hazırlayanları kutladı. TMMOB ve bağlı Odalarının, 60. yılında da aklın ve bilimin yol göstericiliğinde yoluna devam ettiğini ifade eden Soğancı TMMOB’nin 60. yılında da; karanlığa karşı aydınlığa; baskıcı, otoriter yönetim anlayışına karşı özgürlük ve demokrasiye; ırkçı ve milliyetçi anlayışın beslediği linç kültürüne karşı bir arada kardeşçe ve barış içinde yaşama; her şeyin para-kâr olduğu piyasa anlayışına karşı eşitliğe, emekçi sınıfların haklar mücadelesine, işsizlik, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele taleplerine sahip çıktığını söyledi.  Soğancı söyle konuştu:

“TMMOB, 60. yılında da mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının sorunlarının halkın sorunlarından ayrı tutulmayacağı, sorunlarının çözümünün büyük ölçüde emekçi sınıfların sorunlarının çözümünde yattığı gerçeğini ifade etmektedir. Bu ifade gereği, TMMOB, kendi meslek alanları ile ilgili olarak ülkemizdeki siyasal sistemi tüm yönleri ile sergilemeye çalışmakta; emekten, demokrasiden yana olanlarla ortak mücadele etmektedir.

TMMOB demokrasiyi; halkın kendi siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel sistemlerini belirlemek için, iradesinin özgürce ifadesine; kendi yaşamlarının tüm yönlerine tam katılımına dayandığı temelinde, insana saygı ve hukukun üstünlüğü olarak tanımlayan uluslararası belgeler kapsamında ve sorunun sınıflar arası ilişkiler temelinde ele alınması gerekliliği çerçevesinde değerlendirmektedir. TMMOB 60. yılında da bağımsızlık, demokrasi, barış ve insan hakları talepleri doğrultusunda çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürmektedir. TMMOB bu çalışmalarında gücünü sadece bağlı odalarından ve odalarının örgütlü üyesinden almaktadır.

TMMOB ve bağlı odaları geçmişinde olduğu gibi 60. yılında da meslek alanları ile ilgili her konuda bilgiyi biriktirmeyi ve kamuoyu ile paylaşmayı ana çalışma alanı olarak görmektedir. Dünya çapında emperyalist saldırının açık ifadesi olan küreselleşme olgusunun, tüm emekçilerin ve demokrasi yanlılarının üzerine gerek ideolojik saldırı olarak gerekse de yaptırımlar şeklinde kâbus olarak çökmesine karşı duruş, meslek alanlarımız ile ilgili ülke gerçeklerinin ortaya konulması, sorunların nedenlerinin belirtilmesi ve çözümlerine yönelik tespitlerde bulunulması, bunu emek ve demokrasi güçleri ile paylaşmanın koşullarının yaratılması, 60. yılımızda da sürdürülmektedir.”