izmir escort
hava 12° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8117 % % 0.02
EURO 20,4398 % % -0.29
GRAM ALTIN 1.165,25 % % -0,11
ÇEYREK A. 1.905,18 % % -0,11
BITCOIN 444.100 % 0.551
SON DAKİKA

Alevi Kültür Derneğinden Başkan Sözlü’ye Ziyaret 

Son Güncelleme :

09 Haziran 2014 - 23:47

/ 336 views kez okundu.
Alevi Kültür Derneğinden Başkan Sözlü’ye Ziyaret 


AW112800

Alevi Kültür Derneği Başkanı Murtaza Moroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti. Alevi toplumu olarak toplumsal barıştan, Atatürk ilkelerinden ve Cumhuriyetten yana olduklarını ifade eden Murtaza Moroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Hüseyin Sözlü’yü görmekten mutluluk duyduklarını belirtti. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Alevi Kültür Derneği Başkanı Murtaza Moroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti. Alevi toplumu olarak toplumsal barıştan, Atatürk ilkelerinden ve Cumhuriyetten yana olduklarını ifade eden Murtaza Moroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Hüseyin Sözlü’yü görmekten mutluluk duyduklarını belirtti.
Başkan Hüseyin Sözlü ise Alevi Kültür Derneği yöneticilerinin ziyaretinden ziyadesiyle memnun olduklarını aktararak, “Önemli bir topluluğu temsil eden sivil toplum teşkilatı olarak sizlerle birlikte bulunmak, yerel yönetici olarak bize güç verecektir. Seçilmiş olmamız halk desteğinin bu saatten sonra gerek olmadığı anlamına gelmez. Adana için samimi ve elzem bulduğumuz projeleri hayata geçirirken halkın desteğine daha çok ihtiyacımız var. Onların inandığı şeyleri, onları da inandırarak yapmak istiyoruz. O manada desteğiniz bizlere büyük güç verecek” dedi.

“KENDİ İNSANIMIZ BU ÜLKENİN 1. SINIF VATANDAŞIDIR”
Aleviliğin, Müslüman Türk idraki, anlayışı olduğunu kaydeden başkan Hüseyin Sözlü, şöyle devam etti:
“Alevilik, Anadolu’da yaşadığımız İslam anlayışının uygulamasıdır, kendisidir. Ehlibeyt kültürünün yüksek olduğu bir ortamda yetiştim. Taşıdığım ismin sahibi İmam Hüseyin’dir. Babamın ismi Ali, dedemin ismi Hüseyin. Ceyhan’da Hasan Dede Türbesi’nin aşağısındaki ovada yaşayan, o iklimden etkilenen kültürle beslendik. Yani başımızda da Alevi-Bektaşi kültürünün yoğun yaşandığı Kızıldere Köyü var. Alevi-Bektaşi kültürü noktasında hem Ehlibeyt muhabbeti hem de bizzat onlarla yakın yaşamış olmaktan dolayı kendini şanslı sayan birisiyim. Bu ülkede toplumsal manada geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntılar olmuştur. Bizim bu kültür dokusu içinde yaşamışlığımız, idrak etmişliğimiz, bizi o yaşanmış sıkıntılar içinde, o sıkıntının bir parçası haline getirmemiştir. O konuda şahsen geriye döndüğümde mahcup olacağımız şeyler yok çok şükür. İnşallah sizlerle de önemli hizmetleri birlikte yaparız. Camiaya hizmet etmek isterim. Bunu da demokratik kültürün bir gereği olarak görürüm. Bunu, siyaseten hizmet ettiğiniz kültürün desteğini almak istemekten ziyade, kendi insanımızı 1. sınıf vatandaş saymak ve onlara hizmet etmeyi, demokratik kültürün gereği olarak gördüğüm için yaparım. Bunun sonucunda da kimsenin size borçlanmayacağı bir anlayışla hizmet etmek bizim bakış açımıza göre doğru olandır.”

“ATATÜRKÇÜLÜK VE CUMHURİYETÇİLİK ORTAK PAYDALARI YETERLİ”
Başkan Hüseyin Sözlü, Türkiye’de yaşayan herkesin bu memleketin 1. sınıf vatandaşı olduğunu vurgulayarak, “Hepimiz bu memleketin 1. sınıf insanıyız. Atatürkçü, Cumhuriyetçi noktadaki samimiyetinizi de kimse sorgulayamaz. O ortak payda bizim için yeterlidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed hepimiz için yüceler yücesidir. Cenab-ı Allah’a bağlılığımız hiç tartışılmaz. Bunu oraya buraya çektirmeden, kişiselleştirmeden, istismar etmeden, yücelterek yaşayan bir anlayışın temsilcileri olmak isteriz. Adana’yı kaynaştıran bir hizmet anlayışını öne çıkaracağız inşallah” diye konuştu.