Adana Güney Haber

“ANA GİBİ YAR OLMAZ”

“ANA GİBİ YAR OLMAZ”
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
75 views
03 Mayıs 2021 - 1:16

İlk kez 1908 yılında ABD’de kutlanmaya başlanan, ardından hızla tüm dünyaya yayılan “Anneler Günü”, 1955 yılından beri de ülkemizde kutlanıyor. O gün bugündür her mayıs ayının ikinci pazarı tüm insanlık tarafından adeta annelere adanmış bir gün gibi kabul ediliyor.

Bu yıl 9 Mayıs’ta kutlayacağımız Anneler Günü’nü her birimiz çok iyi biliyoruz ki, senede bir gün ne anneyi anmaya yeter, ne de sevgi ve saygı gösterileri bir yaşam boyunun karşılığı olabilir. Onun canından can bulan her evlat için, annesiz bir hayat değil bir gün, bir ömür boyu düşünülemez bile. Onlar yanımızda yoksalar bile, yüreğimizde, beynimizde bizimle beraber ve bizim için yaşarlar dururlar.

Her insanın hayatta sağlam bir duruşunun olması, ayaklarının yere sağlam basabilmesi ancak ve ancak annesinin eseridir. Bu değerli, kıymetli insanları sadece anneler gününde değil bir ömür boyu hatırlamak başımıza taç etmek gerekmiyor mu?

Anneler çocuklarının ilk öğretmenidir. Çocuklar hayatı annesinden öğrenir. Hiçbir öğretmenin öğretemeyeceği bilgiyi, görgüyü anne öğretir. Annelerin öğrettikleri ile kişilikler şekillenir. Dünyayı değiştiren tüm insanları yetiştiren bir anne vardır. Bu yüzden annelerimiz bizler için veinsanlık için çok değerli ve önemlilerdir. Bu nedenledir ki anneler günü sadece mayıs ayının 2inci haftası değil yılın on iki ayının 365 günü yani her gün kutlanmalıdır.

Annelere küsmek, darılmak asla doğru değildir. Bir gün bizleri bırakıp gittikleri vakit yaşarız, pişmanlığını ne var ki bu pişmanlık asla gideni getirmeyecek, ne olursa olsun bir annenin yeri hiçbir şey ve hiçbir zaman doldurulamaz. Doğumdan ölüme kadar her daim yanı başımızda olan tırnağımız dahi kanasa dünyayı yakacak kadar bizi seven bu insanları kırmayalım. Annesi ile dargın olan varsa bu anneler günü herkes için yeni bir başlangıç olsun. Çünkü unutmayalım ki hiç kimse anne kadar sevemez, anne kadar sevgi dolu bakamaz gözlerimize…

Tüm bu ilahı güçleri yanında anneler, bir ömür boyu ailenin düzenini, birliğini, sevgi bağlarını kurup korurken, diğer yandan çocuklarını iyi ve doğru yetiştirmek, güzel ahlaklı olmaları için de erdemlerle donatmak adına didinip dururlar. Yine çocuklarının kendi ayakları üzerinde durabilmesi için, yılmadan mücadele edebilmesi için adeta saçlarını süpürge ederek geçirirler yaşamlarını. Evlatları için yapamayacakları, göze alamayacakları fedakârlık yoktur. Annelerimizi aralıksız sevgi, saygı yaşamımızın öncelikli görevi, anlamı ve güzelliğidir.
Anadolu insanın en güzel deyişlerinden biri olan, “Ana Gibi Yar Olmaz”ı da bir kez daha hatırlarken, 9 Mayıs’ta kutlayacağımız bu özel günde tüm annelerin önünde sevgi ve saygı ile eğiliyor, iyi ki varsınız diyorum.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -