Adana Güney Haber

ANDIRIN DOKTORU TİRŞİK

ANDIRIN DOKTORU TİRŞİK
Mesut Başaran
Mesut Başaran( mesut@adanaguneyhaber.com )
250 views
08 Aralık 2021 - 10:42

Andırın Doktoru olarak ifade edilen ve birçok bölgede rahatlıkla yetişme imkanı bulan tirşik otunun sezonu açıldı. Adana’da bilinen ve birçok pazarda satılan tirşik otu, zahmetli bir mayalanma ve pişirim sürecinin ardından şifa niyetine içiliyor.

İnsan sağlığına olan katkıları ve koruyucu özelliği nedeni ile çorbası yapılan tirşik otunun aralık ayı itibari ile sezonu da açıldı. Özellikle dağlardan ve ormanlık alanlardan toplanan tirşikler, doğranmasından pişirime hazır hale getirilmesine en son olarak da pişirilmesine kadar büyük bir emek ve sabır sonunda şifa kaynağı bir çorba haline geliyor.

Tirşik, özellikle Andırın ve Kadirli’de çok bilinen ve kış mevsiminden hemen hemen her evde pişirilen çok önemli bir yemektir. Adana’da da çok bilinen tirşik, bu mevsimde Adana’da birçok pazarda satılıyor. Kış mevsimin lezzeti, şifası tirşiktir. Bu nedenle herkesin bu lezzeti denemesini tavsiye ederim.

Tirşik pişirmenin öncelikle bilen birinden görerek öğrenildikten sonra yapılması gerekir. Tirşik, Andırın doktoru olarak bilinir. Çünkü şifalıdır, sağlığa çok faydalıdır. Tirşik yapmak biraz zahmetlidir ama bu zahmete de değer. Tirşik için önce aldığımız tirşik otlarını olabildiğince ince bir şekilde kıymakla işe başlıyoruz. Bunu yaparken mutlaka elinize eldiven giyin çünkü yakıcı bir ot olduğu için elinize zarar verir. Doğrama işi bittikten sonra sıra mayalanmaya gelir. Doğramaya genelde erkekler, mayalamayı da kadınlar yapar. 1 gece mayalanması için bekletilir ve ertesi gün yaklaşık 3-4 saat sürecek şekilde kaynatılmaya bırakılır. Otlarla su iyice özleşince de altı kapatılır ve bol miktarda ezilmiş sarımsak çorbamızın içine katılır. Otun şifası ve sarımsağın şifası birbiri ile karışır ve ortaya tadına doyum olmaz tirşik çıkar. Eğer tirşiği fazla pişirirseniz de aynı domates konservesinde olduğu gibi sıcak olarak kavanozlara koyup, ağzını sıkıca kapatırsanız dilediğiniz zaman açıp tüketebilirsiniz. Tirşik pişirmek çok detay ister bu nedenle öncelikle mutlaka bilen birinden görerek öğrenmekte fayda vardır.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu