Adana Güney Haber

Anneler Günü’nün Doğuşu

Anneler Günü’nün Doğuşu
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
230 views
10 Mayıs 2021 - 0:59

Anneler Günü’nün doğuşu hepimiz için merak konusu elbette. Bende bir anne olarak bunun için bir araştırma yaptım. Anneler günü ile ilgili bilgi edindiğim bazı kaynaklardan anneler gününün doğuşunu sizlerle paylaşmak istedim.
Anneler gününün tarihçesine değinecek olursak eğer; Antik Yunan’da tanrıların anası Rhca onuruna düzenlenen bahar kutlamalarına dayandırabiliriz.
1600’lerin İngiltere’sinde “Anneler Pazarı “kutlanırdı.
Lent adı verilen ve Paskalyanın kırk gün öncesinde başlayan sürecin dördüncü pazarında kutlanılan “Anneler Pazarı” bütün İngiliz anneleri onurlandırırdı.
Hristiyanlığın Avrupa`da yaygınlaşmasıyla kutlama biçim değiştirerek ,”Klise Ana “kutlamalarına dönüşmüştür. Kendilerine hayat veren ve kötülüklerden koruyan gücün “Klise Ana ” olduğuna inanılırdı. Zamanla Klise festivali ile Anneler Pazarı kutlamaları karıştı ve insanlar, kliseyle birlikte annelerine de şükranlarını sunar oldular. ABD ‘de ise Anneler Günü ilk defa 1872 ‘de Julia Word Howe tarafından, barışa adanan bir gün olarak önerildi. Bayan Howe her yıl Boston’da Anneler Günü kutlamaları organize etti.
1907 yılında Philedelphia ‘da Ana Jarvis adında bir kadın ulusal bir Anneler Günü için kampanya başlatmış. Bayan Jarvis, West Virginia eyaletinde annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci pazarında, Anneler Günü olarak kutlamaya ikna etmiş, ertesi yıl ise Anneler Günü, bütün Philedelphia’da kutlanmaya başlanmış.
Bayan Jarvis ve onu destekleyenler iş adamlarına, politikacılara ve seslerini duyurmak için birçok yere dilekçe yazmaya başlamıslardı.1911 ‘de ise amaçlarına ulaşmışlardı Anneler Günü tüm eyaletlerde kutlanır oldu.
Başkan Wondrow Wilson, 1914’te resmi bir açıklama ile Anneler Gününü ulusal tatil ilan etti. Böylece Anneler Gününün her yıl mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmasına karar verilmiş oldu.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde de Anneler Günü, kutlanmaya başlamış böylece….
Ülkemizde ve bazı ülkelerde ise Mayıs ayının ikinci pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Anneler hep hayatımızın merkezinde yer alır. Anneler Günü yılın sadece bir gününe sığdırılmamalıdır. Peygamber efendimiz (S.A.V) ,”Cennet annelerin ayakları altındadır” sözüyle anneliğin önemini doğrulamış, evlat olarak da davranışlarımızda, saygımızda üzerimize düşen görevi yerine getirmemizi istemiştir…
Annelik kutsaldır. Anne, karşılık beklemeden seven, hayatını evlatlarına adayan ve onların mutluluğu için çabalayan ….Fedakar bir varlık…
Tüm annelerin “Anneler Günü Kutlu Olsun!

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -