Adana Güney Haber

Arıların Bal Mesaisi Başladı

Arıların Bal Mesaisi Başladı
61 views
14 Eylül 2020 - 1:29

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte arılar bal mesaisine başladı. Arıcılar kovan, petek ve arı bakımlarını yaparken diğer taraftan da nisan ayında yılın ilk bal hasadını gerçekleştirmeyi planlıyor.

(HABER MERKEZİ)-Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte arılar bal mesaisine başladı. Arıcılar kovan, petek ve arı bakımlarını yaparken diğer taraftan da nisan ayında yılın ilk bal hasadını gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bol yağışlı geçen kış mevsiminden sonra bu yıl sıcaklarında da aniden bastırmaması arıcıları sevindirdi. Yaz mevsiminin yavaş yavaş gelmesini ve bitki örtüsününde yavaş yavaş çiçek açmasının arıcılık ve bal üretimi için çok önemli olduğunu belirten arıcılar, bu yıl bal üretimi için yüksek rekolte beklediklerini söyledi.

Bu yıl bal üretiminde yüksek verim ve kalite beklediklerini ifade eden arı yetiştiricisi Yusuf Ovalı, “Geçen yıl yağışların az olmasından dolayı balda istediğimiz üretimi alamadık. Çünkü doğada yeterince çiçek olmadı. Ben arılarımı sürekli çiçeklerin bol olduğu bölgelerde gezdirerek canlı kalmaları için yoğun çaba sarf ettim. Ama bu yıl geçen yıla göre çok daha iyi çünkü yağışların bol olması nedeniyle çiçeklerde de bol miktarda besin vardı. Bu da arıların üreteceği balı arttıracaktır. Artık yaz mevsimi başlıyor ve bizler de bol verim bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bal üretiminin artması ile birlikte fiyatların da ucuzlayabileceğini söyleyen Ovalı, “Şuanda balın kilosu ortalama 35-40 TL. Türkiye’nin değişik bölgelerinde arıcılar bal hasadına başlamadı. Tabi ki şuanda sezonun başındayız, üretilen balların piyasaya sürülmesi ile birlikte fiyatlarda ucuzlamada yaşanabilir. Bu birazda arz ve talebe bağlı ama bu yıl üretilen çiçek balından insanların bol bol tüketmesini tavsiye ediyorum. Çünkü bal insan sağlığı için oldukça faydalı bir besin maddesidir. Özellikle çocukların gelişiminde çok faydalı olduğunu biliyoruz bu nedenle de çocukların bol bol organik bal tüketmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -