Adana Güney Haber

ASIRLIK AĞAÇTA ZEYTİN HASADI YAPILDI

ASIRLIK AĞAÇTA ZEYTİN HASADI YAPILDI
153 views
22 Ekim 2021 - 13:26

Hatay’ın Altınözü ilçesinde bulunan ve 1275 yaşında olduğu ifade edilen anıt ağaçta zeytin hasadı yapıldı. Tarihi ve kültürel dokuları ile ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelen Altınözü ilçesinde yaklaşan zeytin ve zeytinyağı festivali öncesinde anıt ağaçta zeytinler toplanıldı.

(HABER MERKEZİ)- Hatay’ın Altınözü ilçesinde bulunan ve 1275 yaşında olduğu ifade edilen anıt ağaçta zeytin hasadı yapıldı. Tarihi ve kültürel dokuları ile ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelen Altınözü ilçesinde yaklaşan zeytin ve zeytinyağı festivali öncesinde anıt ağaçta zeytinler toplanıldı.

Zeytin ve Zeytinyağı üretiminde önemli bir yerde olan Hatay’ın Altınözü ilçesinde asırlık anıt ağaçta hasat yapıldı. 5 milyon zeytinağacının bulunduğu ilçede, Hatay’ın sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 20’si yapılıyor. Ekim ayı itibari ile zeytin ağaçlarında hasat başlarken asırlık anıt ağaçtaki zeytinler de büyük bir heyecan ile toplanıldı.

Altınözü ilçesinde bulunan asırlık zeytin ağacında ilk zeytinleri toplayan Hatay Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif başkanı Leyla Ayvazoğlu; “Altınözü’nde yaklaşık 190 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılmakta. Şu anda yerel olarak karamani kırma zeytin, saurani, halhalı ve Gemlik çeşitlerinde üretimlerimiz yapılıyor. Hasat yapılan ağaçlarımızın arasında 1275 yaşında olan ve anıt ağaç ilan edilen ağacımız da bulunuyor. Bugün ilk zeytinlerini aldığımız bu anıt ağacımızı büyük bir özveri ile koruyoruz.” Diye konuştu.

Altınözü ilçesinde yapılacak olan zeytin ve zeytinyağı festivaline herkesi davet ettiklerini de duyuran Ayvazoğlu; “Altınözü ilçesi gerek sofralık zeytinde gerekse de zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahiptir. Her yıl 23 – 24 Ekim’de Altınözü zeytin ve zeytinyağı festivali yapıyoruz. Festivalimize çok az bir zaman kaldığı için de ayrıca heyecanlıyız. Tüm vatandaşlarımızı festivale davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu