hava 29° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,8248 % % 0.04
EURO 35,2439 % % -0.18
GRAM ALTIN 2.450,67 % % -1,57
ÇEYREK A. 4.006,85 % % -1,57
BITCOIN 64.160,00 % -0.14
SON DAKİKA

“Bir Hukuk Skandalı Yaşanıyor”

Son Güncelleme :

27 Haziran 2014 - 1:43

/ 551 views kez okundu.
“Bir Hukuk Skandalı Yaşanıyor”

CHP’li Vekiller ‘MİT TIR’ı davasını takip etmek için Adana Adliyesine geldi duruşma salonuna alınmadı. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz “Ergenekon ve Balyoz davalarını anımsatan bir hukuki süreçle karşı karşıyayız” dedi ve ekledi:  “Bir Hukuk Skandalı Yaşanıyor”

AW000236
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gizlilik kararı alınan ve yayın yasağı konulan ‘MİT TIR’ları ile ilgili davayı takip etmeleri için talimat verdiği CHP Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu ve Refik Eryılmaz Adana Adliyesi’ne geldi. CHP’li Eryılmaz, mahkeme başkanının hakime jandarma personellerinin tutuklanması yönünde baskı yaptığı iddiasıyla ilgili olarak ise, “Eğer bu haberler doğruysa daha da vahim bir durumla karşı karşıyayız. Mahkeme başkanının bu davaya kesinlikle bakmaması gerekiyor” dedi. CHP Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu ve Refik Eryılmaz, ‘gizlilik kararı’ nedeniyle duruşmaya alınmadı.

 

ADANA (İHA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gizlilik kararı alınan ve yayın yasağı konulan ‘MİT TIR’ları ile ilgili davayı takip etmeleri için talimat verdiği CHP Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu ve Refik Eryılmaz Adana Adliyesi’ne geldi. CHP’li Eryılmaz, mahkeme başkanının hakime jandarma personellerinin tutuklanması yönünde baskı yaptığı iddiasıyla ilgili olarak ise, “Eğer bu haberler doğruysa daha da vahim bir durumla karşı karşıyayız. Mahkeme başkanının bu davaya kesinlikle bakmaması gerekiyor” dedi.
Adliye girişinde açıklamalarda bulunan Eryılmaz, genel merkezleri tarafından davayı takip etmek için görevlendirildiklerini hatırlatarak, “Sayın Başbakan, Dışişleri Bakanı, hükümet yetkilileri bu konuyla ilgili, ‘Bu TIR’larda silah yoktu. Bu TIR’lar Türkmen kardeşlerimize gıda yardımı götürüyordu’ şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı. Davanın şu andaki seyrine bakıldığında, davada yargılanan devlet görevlilerine baktığımız zaman, suçlamalara baktığımız zaman şunu görüyoruz; Başbakan’ın, Dışişleri Bakanı’nın ve diğer bakanların yaptığı açıklamaların doğru olmadığı, bu TIR’larda silah yüklü olduğu, bunun gizlenmeye, kamufle edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Biz buradan Başbakan’a soruyoruz; eğer gerçekten iddia ettiğiniz gibi bu TIR’larda gıda yardımı var ise mahkeme kararına istinaden bu TIR’ları aramaya çalışan devlet görevlilerine, görevini yapmaya çalışan devlet görevlileri aleyhine ülkeye ihanetten dava açmanın gerekçesi nedir? Onu bir açıklamaları lazım öncelikle. Duruşmaya girmeye çalışacağız, ayrıntılı açıklamaları, duruşmadaki izlenimlerimizi sizlerle paylaşacağız” dedi.AW128092
Eryılmaz, ayrıca şunları aktardı:
“Şu anda davaya bakan ağır ceza reisinin tutuklanmasını istediği jandarma komutanı ile ilgili olarak nöbetçi hakim üzerinde baskı yaptığı, bunun da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayet edildiği yönünde haberlerler düştü. Daha bu haberler yalanlanmış değil. Eğer bu haberler doğruysa daha da vahim bir durumla karşı karşıyayız. Mahkeme başkanının bu davaya kesinlikle bakmaması gerekiyor.”
Mevlüt Dudu ise Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Uluslararası Af Örgütü’nden ve başka bir takım örgütlerle birlikte duruşmaya girmeye çalışacaklarını söyledi.
Açıklamaların ardından adliyeye giren Eryılmaz ve Dudu’nun, duruşmayı izlemek için Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erol Tekmen ile görüştüğü öğrenildi.
CHP’Lİ VEKİLLER ‘MİT TIR’I DAVASINA ALINMADI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘MİT TIR’ları ile ilgili davayı takip etmeleri için talimat verdiği CHP Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu ve Refik Eryılmaz, ‘gizlilik kararı’ nedeniyle duruşmaya alınmadı.
Adana Adliyesi’ne gelerek Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erol Tekmen ile görüşen CHP’li vekiller Eryılmaz ve Dudu, dava ile ilgili ‘gizlilik kararı’ olduğu gerekçesiyle duruşmaya alınmadı.
Bunun üzerine adliye dışına çıkan vekiller basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. “İçeride hukuk adına bir tiyatro sahneye koyuluyor” diyen Milletvekili Mevlüt Dudu, CMK 182/2 gereğince kamu düzeninin kesin olarak zorunlu kıldığı hallerde duruşmanın kapalı yapılabileceği konusunda karar verilebileceği hüküm altına alındığını, ancak aynı maddenin 3. fıkrasında bu kararın ilk duruşmada ve gerekçesi açıklanmak suretiyle verileceğinin yine hüküm altına alındığına dikkat çekti. Mahkemenin ilk duruşmayı beklemeksizin duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdiğini kaydeden Dudu, “Biraz önce de sanık vekillerinin avukat arkadaşlarımızın duruşmanın kapalı yapılması kararının kaldırılması yönündeki talepleri de mahkeme heyetince değerlendirilerek reddine karar verildi ve şu anda duruşma kapalı devam ediyor. Tabi duruşmanın kapalı yapılmasının gerekçesi kamu düzeninin kesin olarak zorunlu kıldığı durumun gerekçesi olarak da devlet sırrı öne sürülüyor. Ancak ben buradan sormak istiyorum; bu devlet sırrı hangi devlet sırrıdır? Bugün AKP hükümetinin Suriye’de ve Irak’ta rejime karşı savaşan terörist örgütlere silah yardımı yaptığı artık bütün dünyanın bildiği bir gerçektir. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekir. Bu artık devlet sırrı olmaktan çıkmıştır. Bunu bütün dünya biliyor. Bu nedenle Türkiye Ortadoğu’da yalnızlaşmaktadır. Artık uluslararası çok ciddi, çok saygın kuruluşları, uluslararası örgütleri çok kapsamlı raporlarında bile Türkiye’nin Ortadoğu’daki terörizme destek verdiği açık bir dille ifade edilmektedir. Bu nedenle, gerçeklerin bu derece kamuoyundan saklanmasını anlamak gerçekten mümkün değildir. Burada görevini yapan kolluk gücü mensupları içeride vatan hainliği ile yargılanmaktadır. Bunu anlamak mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“2 KLASÖR DELİL SANIK AVUKATLARINDAN SAKLANIYOR”
Dudu, 2 klasör delilin ‘devlet sırrı’ olduğu gerekçesiyle sanık vekillerinden saklandığını ileri sürerek, “Yine bir sanık vekilinin TIR’lardaki silah ve mühimmatın fotoğraflandığına ilişkin bir ifadesi üzerine bu ifade mahkeme başkanınca duruşma tutanağına TIR’larda bulunan malzeme olarak geçirilmeye çalışılmıştır ısrarla. Avukat arkadaşımızın ‘ben malzeme’ demiyorum, ‘silah ve mühimmat’ diyorum ısrarları sonucunda zoraki olarak ifade düzeltilmiştir. Bugünkü basında çıkan haberlere göre de mahkeme başkanının durumu malumdur. Kendisi sorgu hakimine, ki sorgu hakiminin beyanına göre konuşuyorum; mahkeme başkanının sanıkları tutuklaması yönünde çok ciddi baskı uyguladığını kamuoyu ile paylaşmıştır sorgu hakimi. Bu kişi bu mahkemeye başkanlık etmektedir. Asla kabul edilebilir bir durum değildir. Sanık vekilleri sanıyorum hakimin reddi yönünde bir talepte bulunacaklar” diye konuştu.

“BU DAVA İLE İLGİLİ RAPOR HAZIRLAYACAĞIZ”
Refik Eryılmaz ise “Adana 7. Ağır Ceza duruşma salonunda bir hukuk skandalı yaşanıyor. Ergenekon ve Balyoz davalarını anımsatan bir hukuki süreçle karşı karşıyayız” dedi.
Mahkeme kararını yerine getirmeye çalışan ve içinde silah olduğu tespit edilen TIR’ları durdurup aramak isteyen devlet yetkililerini vatana ihanetten yargılamak isteyenlerin bu davada yargılanması ve sanık olması gerektiğini savunan Eryılmaz, “MİT, MİT’leştiğinde Birleşmiş Milletler’in, Amerika’nın terör listesine almış olduğu silahlı terör gruplarını, devletin, MİT’in kanalıyla silah gönderildiği bir dava süreci ile karşı karşıyayız. Bunun üstü örtülmeye çalışılıyor” şeklinde konuştu.
CHP’li Eryılmaz, duruşma salonuna alınmamaları ile ilgili olarak tepkisini şöyle dile getirdi:
“Biz milletvekili arkadaşımızla beraber duruşma salonuna gelip, davayı izlemek istediğimizi, kamuoyunun, Türkiye’nin, dünyanın bu davayı yakından takip ettiğini ifade ettik. Ancak mahkeme başkanı bizim bu talebimizi kabul etmedi. Dava ile ilgili olarak gizlilik kararı olduğunu, bu nedenle bu davayı izlememizin mümkün olmadığını ifade etti. Neyi gizliyorsunuz? İddianame açıldıktan sonra davanın aleni yapılması gerekiyor. Mahkeme esas suçluların suçunu örtmenin telaşı ile yargılama yapmaya çalışmaktadır. Bizler bu davayı yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu dava ile ilgili milletvekili arkadaşımla birlikte bir rapor hazırlayacağız en kısa sürede. Bunu hem mecliste, hem de Türkiye’de basına ve kamuoyuna paylaşacağız”AW128092

MİT TIR’I DAVASINDA AVUKATLAR REDDİ HAKİM İSTEDİ
Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’ların durdurulmasına ilişkin 13 askeri personelin yargılandığı duruşmada, sanıkların avukatları reddi hakim istedi. Dava dosyası bir üst mahkeme olan 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
Saban saatlerinde başlanan duruşmaya öğleden sonra devam edildi. Duruşmada sanık avukatları, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erol Tekmen’in sorgu sırasında sanıkların tutuklanması için hakime baskı yaptığı iddiasıyla reddi hakim istedi. Mahkeme de bu talep üzerine dava dosyasını bir üst mahkeme olan 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Bu mahkeme, reddi hakim ile ilgili kararını önümüzdeki günlerde verecek.