hava 35° Orta
DOLAR 32,8802 % % 0.2
EURO 35,1769 % % -0.11
GRAM ALTIN 2.499,74 % % 0,40
ÇEYREK A. 4.087,08 % % 0,40
BITCOIN 64.438,80 % -2.101
SON DAKİKA

Bölge Aile Hekimleri, Sempozyumda Bir Araya Geldi

Son Güncelleme :

02 Haziran 2014 - 22:11

/ 537 views kez okundu.
Bölge Aile Hekimleri, Sempozyumda Bir Araya Geldi

 

 SEMPOZYUM (4)

Bölge Üniversitelerinin Aile Hekimliği Anabilim Dalları ile bölgedeki tüm illerin Aile Hekimleri Dernekleri, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Adana Şubesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunları Derneği’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen 13. Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Sempozyumun açılışına, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Acil ile fakülte dekanları ve dernek başkanları katıldı.

 ADANA (GÜNEY HABER)- 13. Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Sempozyumu Hilton Oteli’nde gerçekleştirildi. Bölge Üniversitelerinin Aile Hekimliği Anabilim Dalları ile bölgedeki tüm illerin Aile Hekimleri Dernekleri, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Adana Şubesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunları Derneği’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen sempozyumun açılışına, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Acil ile fakülte dekanları ve dernek başkanları katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını, sempozyumun Onursal Başkanı ÇÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafiz Bozdemir yaptı. Prof. Dr. Bozdemir, Aile Hekimliği Günleri ile başlayan etkinliklerin, bugün gelinen noktada uluslararası bir sempozyuma dönüşmesinden duyduğu mutluluğu anlattı.

Sağlık İl Müdürü Dr. Ahmet Özer de, Aile Hekimliği pilot uygulamasının Adana’da 2007 yılında başladığını hatırlattı. Adana’da,161 Aile Sağlığı Merkezi, 15 Toplum Sağlığı Merkezi ve 608 Aile Hekimi kadrosuyla birinci basamak sağlık hizmetinin verildiğini belirten Dr.Özer, sağlıklı birey ve sağlıklı toplum olmanın yolunun, Aile Hekimliği’nden geçtiğini belirtti.

SEMPOZYUMUN TEMASI “KAPSAMLILIK”

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ise,13. Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Sempozyumu’nun, birinci basmakta görev yapan hekimler kadar, sağlık çalışanları için de büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Sempozyumun ilklere imza attığını belirten Prof. Dr. Kibar, “Bu yıl sempozyumun teması “Kapsamlılık”olarak belirlendi. Aile Hekimliğinde kapsamlı yaklaşımın sağlık sonuçlarının iyileştirilmesiyledirekt bağlantılı olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Şüphesiz kapsamlı bir hizmet sunumu ancak aile hekimlerinin güçlü olduğu bir sağlık hizmeti sunum sisteminde gerçekleşebilir.” dedi.

AİLE HEKİMLİĞİ İLE GSS BİRLİKTE DÜŞÜNÜLMELİ

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Aile Hekimliği’nin 2010 yılından sonra tüm Türkiye genelinde yaygınlaşarak uygulamaya geçtiğini belirtti. Müsteşar Yardımcısı Çelik, “Dünyanın birçok yerinde sağlıklı yaşam adına en önemli fonksiyonu üstlenen yapıyı Türkiye’ye kazandırdık. Genel Sağlık Sigortası Yasası ile bütün toplum eşit düzeyde, aynı hak ve yükümlülüklerle sosyal güvenceye sahip oldu. Genel sağlık sigortasıyla Aile Hekimliği birlikte düşünülmeli. “ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ungan’ın oturum başkanlığını yaptığı sempozyumda,Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu “Aile Hekimliği’nde Akut ve Kronik Sorunların Eşzamanlı Çözümü” konulu sunumunu gerçekleştirdi.