Adana Güney Haber

ÇİFTÇİ VE İHRACATÇIDAN HÜKÜMETE TEŞEKKÜR

ÇİFTÇİ VE İHRACATÇIDAN HÜKÜMETE TEŞEKKÜR
555 views
11 Ocak 2021 - 2:52

Portakal ihracatında fiili yasak anlamına gelen yüzde 100 pestisit analiz şartının kaldırılmasına çiftçi ve ihracatçı alınan bu karardan dolayı Tarım Bakanlığı’na teşekkür ettiler.

(HABER MERKEZİ)-Portakal ihracatında fiili yasak anlamına gelen yüzde 100 pestisit analiz şartının kaldırılmasına çiftçi ve ihracatçı alınan bu karardan dolayı Tarım Bakanlığı’na teşekkür ettiler.
Yılbaşı gecesinde üreticilere 1 Ocak 2021 itibariyle portakal ihracatında pestisit kalıntısı nedeniyle ürünlerin geri gönderildiği gerekçesi gösterilip pestisit kalıntısına yönelik izleme yapılmasına dair bakanlık kararı duyuruldu. Kararın gerekçesi, “Tüm ülkelere yapılacak portakal ihracatında yüzde 100 pestisit analizi yapılması uygun görülerek ülke ayrımı olmaksızın portakal ihracatı için yapılacak sertifika başvurularının pestisit analizi için Gıda ve Yem Şube Müdürlüklerimize yönlendirilmesi, Gıda ve Şube Müdürlüklerimizce her portakal ihracat partisinden pestisit analizi için numune alınması, analiz sonucunun öncelikle alıcı ülke mevzuatına göre, alıcı ülke mevzuatı yoksa Türkiye Pestisit Yönetmeliğine göre değerlendirilmesi” olarak açıklandı. Yapılan bu açıklama portakal ihracatçısını zor duruma sokmuştu. Ancak, Tarım Bakanlığı tam da hasat dönemine gelen bu karardan vazgeçerek, ihracattaki bu engeli kaldırdı. Bu durumdan oldukça memnuniyet duyan üretici ve ihracatçılar Tarım Bakanlığı’na teşekkür ederek ihracatın önünü açtıkları için mutlu olduklarını dile getirdiler.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -