Adana Güney Haber

ÇULHAOĞLU: “ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN SORUNLARINI DA BİZ ÇÖZECEĞİZ”

ÇULHAOĞLU: “ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN SORUNLARINI DA BİZ ÇÖZECEĞİZ”
145 views
03 Aralık 2021 - 12:57

3 Aralık Engelliler Günü dolayısı ile yazılı basın açıklaması yapan İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu “İyi Parti İktidarında bugün engelli vatandaşlarımız ne sıkıntı çekiyorlarsa hepsini ortadan kaldıracağız” dedi.

(HABER MERKEZİ)- 3 Aralık Engelliler Günü dolayısı ile yazılı basın açıklaması yapan İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu “İyi Parti İktidarında bugün engelli vatandaşlarımız ne sıkıntı çekiyorlarsa hepsini ortadan kaldıracağız” dedi.

Çulhaoğlu 3 Aralık Engelliler Günü dolayısı ile yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Bunu yapmak için Ak Partinin aksine Korumalı İstihdamı ortadan kaldıracak, Destekli İstihdam modelini getireceğiz. Böylelikle, engelli vatandaşlarımız istedikleri firmayı ve “İş Koçlarını” seçebilecek. Seçtikleri koçlar, potansiyellerini ortaya çıkarıp, güçlü yönlerini ve becerilerini dikkate alacak şekilde onlara istihdam olanakları sağlayacak. Üstelik iş hayatlarında ve sosyal çevrelerinde dışlanma riskiyle karşılaşmamaları için koçluk kapsamında sürekli destek sağlanacak. Mevcuttaki uzman destekli istihdam sektörünün kapsamını genişletmek ve kalitesini artırmak için yeterli fonlamayı sağlayacağız.

Bu fonlamanın içeriği; Bu konularda çalışan sivil toplum kuruluşları, engelli dernekleri ve sosyal hizmetler uzmanları tarafından belirlenecek. Mevcut istihdam büroları ile destekli istihdam modeli arasındaki bağları güçlendirip sağlıklı bir koordinasyon için, gerekli adımları atacağız. Eşit işe eşit ücret yasasını hayata geçireceğiz. Engelli Hakları Sözleşmesi’ni imzalayıp tüm politikalarda taban olarak uygulayacağız. İşveren ve iş arayan arasındaki bağı kısaltmak için Ortak İş Yönlendirme Mekanizmaları kuracağız. Engelli vatandaşlarımızın gelir vergisi muafiyetini onların avantajına olacak şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Çalışan engelli vatandaşlarımızın işlerinde ihtiyaç duydukları ekipmanlar devlet tarafından sağlanacak. Sosyal yardım destekleri çalışmaya başlasalar bile devam edecek. Ayrıca tüm bu politika çözümlerimizin yanında engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve yaşadıkları sorunları azaltmak için 2 de proje hazırladık.

Bunlardan birincisi, Kişisel Bağımsızlık ve Teknik Yardım Merkezi projesi.

Bilindiği üzere birçok engelli vatandaşımız günlük hayatlarının idamesi için çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duyuyor. Tekerlekli sandalyeden, engelli bastonuna, akülü araçlardan, çocuklar için oyuncaklara kadar, tüm bu ekipmanlar, engelli vatandaşlarımızın kullanımı için imal ediliyor. Ancak imal edilen bu ürünlerdeki standartlar ya eksik belirlenmiş, ya da hiç belirlenmemiş. Türk Standartları Enstitüsü erişilebilirliğin artması için çeşitli yayınlarda bulunmuş olsa da bunlar engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları çözmekte maalesef yetersiz kalıyor. Hali hazırda eksik olan standartların bile uygulanmaması ve denetlenmemesi de mevcut sıkıntıları artırıyor.

İşte o nedenle; İspanya’daki CEAPAT benzeri bir kurumun yani, Kişisel Bağımsızlık ve Teknik Yardım Merkezi’nin ülkemizde de kurulmasını sağlayacağız. Bu merkez konutlar ve kamusal alanlarda erişilebilirliğe dair standartları belirleyecek. Engellilerimiz için dijital etkileşimi sağlayacak. Araç kullanımı için ehliyet standartlarını ve Engelli ekipmanlarındaki standartları belirleyecek.

Engelli ürünlerinin imalatı için lisans verecek. Yani ürünlerin Ar-Ge’sini yapan firmalara da destek sağlayacak. Ayrıca bu Merkez, engelli politikalarının uygulanması için devlet kurumları arasındaki koordinasyon görevini üstlenecek. Engelli vatandaşlarımıza meslek edindirme kursları açıp aynı zamanda başta devlet kurumları olmak üzere engelli istihdamında bulunan tüm iş yerlerinde farkındalık eğitimleri düzenleyecek. Böylece iktidarımızda, Kişisel Bağımsızlık ve Teknik Yardım Merkezi’ni ülkemize kazandırarak engelli kardeşlerimizin hayatlarındaki standartsızlığa, ve kurumlar arası ilişkilerdeki başıbozukluğa son verip, yaşam standartlarında önemli bir iyileşme sağlayacağız.

İkinci projemiz ise Engelsiz Taksi Projesi.

Toplu taşıma araçlarının da günün belirli saatlerinden sonra hizmet vermemesinden dolayı mağduriyetler oluşuyor.  Bu sorunların çözümü için İyi Parti olarak biz; Proje kapsamında Mevcut taksilere yüzde 5 oranında ilave yapılmasını ama bu yeni taksilerin engelli vatandaşlarımızın öncelikli kullanımına uygun olarak tasarlanmasını planlıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın kullanmadığı zamanlarda ise bu taksiler diğer vatandaşlarımıza da hizmet verecekler.

Yani öncelik engelli vatandaşlarımızın olacak. Böylece Engelli vatandaşlarımız artık taksi beklemek zorunda kalmayacağından ulaşımın onlar için çok daha erişilebilir hâle gelmesini sağlamış olacağız.

Biz İyi Parti olarak liyakatli kadrolarımız ile hazırız. Milletimizin önündeki tüm engelleri bir bir aşmaya kararlıyız. İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter sistem ile ülkemizin içinde bulunduğu buhranlı günlerden çıkacak ve insanlarımıza yaşanabilir bir ülke sunacağız”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu