logo

Çulhaoğlu: KDV ve ÖTV indirimleri tüm yıl devam etsin

İyi Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi  Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Türkiye Büyük Millet Meclisinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığına verdiği yazılı soru önergesinde Ekonomiyi ayakta tutan işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için KDV ve ÖTV indirimlerinin tüm yıl devam etmesi ve daha geniş alanlarda uygulanmasını talep etti.

ADANA (GÜNEY HABER)- İyi Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi  Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Türkiye Büyük Millet Meclisinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığına verdiği yazılı soru önergesinde Ekonomiyi ayakta tutan işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için KDV ve ÖTV indirimlerinin tüm yıl devam etmesi ve daha geniş alanlarda uygulanmasını talep etti. Çulhaoğlu konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Adana ilimizle birlikte ülkemizdeki tüm vatandaş ve reel sektörün zor ve sıkıntı içinde geçirdiği 2018 yılında; ekonomide büyüme hızının düştüğü, enflasyonun arttığı, yükselen döviz kurlarının şirketlerin borçluluk seviyesini artırdığı, değişen finansal dengelerin vadelerin uzamasına ve iş yapış süreçlerini sekteye uğrattığı bir dönem olduğu bilinmektedir.

2018 yılının yıpratıcı bir şekilde döviz ve faiz merkezli ekonomik sarsıntılar geçirmesine rağmen elini taşın altına koyan çalışkan ve vefakâr Adanalı reel sektörümüzdeki tüccarlarımız tasarruf, üretim ve ihracat odaklı ekonomik politikalar uygulayarak 2 milyar 13 milyon dolar ihracat gerçekleştirmeyi başarmıştır.

Ülkemizde ekonomimizin güçlenerek kalıcı hale gelmesi, Adanalı tüccarlarımızın ayakta durmasını ve vatandaşlarımızın alım gücünün artırılmasını sağlamak için; cevaplanması gereken soruları şu şekilde sıraladı

 Satışlardaki düşüş eğilimini yükseltebilmek, piyasalardaki darboğazın etkisini azaltmak için hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?

Ekonomiyi ayakta tutan küçük işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için, KDV-ÖTV indirimlerinin 2019 yılının sadece ilk 3 ayında değil de yılsonuna kadar devam etmesi daha doğru değil mi?

Ekonomiyi ayakta tutan küçük işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için, KDV-ÖTV indirimlerinin daha geniş alanlara yayılarak desteklenmeleri durumunda ekonomide dengenin sağlanacağı ve istihdamın artacağı apaçık bir şekilde görülmektedir. Bu hususta bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Katma değeri yüksek, markalaşma ve tasarıma dayalı yüksek teknolojiye sahip ihracat kollarının geliştirilmesi yönünde bir çalışmanız var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Özellikle 2018 yılı ikinci yarısında ekonomik krizin artması ve göstergelerin daha da kötüye gitmesi sebebiyle, son zamanlarda reel sektöre katı davranışlar içerisinde bulunan ve diyolog kurmaktan çekinen finans sektörüyle (Bankalar) ilgili olarak tutumlarının değiştirilmesi yönünde bir önlem almayı düşünüyor musunuz? Bu konuda Adana ve Türkiye kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?”

Share
173 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.