Adana Güney Haber

DENİZLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

DENİZLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM
Mesut Başaran
Mesut Başaran( mesut@adanaguneyhaber.com )
140 views
09 Temmuz 2021 - 8:15

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte binlerce Adanalı yaz tatilini geçireceği yerlerin planını yapıyor. Elbette yaz tatili deyince akla deniz, sahil, kum, plaj ve güneş geliyor… İşte bu güzelliklerin bir arada bulunduğu yerlerden bir tanesi de Adana…

Ama maalesef başta Adanalılar olmak üzere bu zenginliği kullanabilen insan sayısı çok az… Çünkü Adana’nın denize sahili bulunan iki büyük ilçesi olmasına rağmen bu zenginlikten istifa edemiyor.

Sebebi ise biraz aslında yerel yönetimlerden kaynaklanıyor. Çünkü yerel yönetimler olarak buraların insanların beğenisi kazanacak cazibe merkezleri haline getirilemiyor. Bu nedenle Adana’da yaşayan insanlar bile başka şehirlere giderek buralarda tatil yapmak istiyor.

Adana ve Mersin birbirine sınırı bulunan iki komşu şehir… Adana’nın aksine Mersin’de sahil ve plajlara büyük önem veriliyor. Adana’nın aksine Mersin, turizm açısından oldukça gelişmiş durumda. Çünkü, Mersin şehir merkezi olmak üzere Mersin’in sahili olan ilçelerinde deniz ve plajlar çok önemli. Deniz ve plaja gereken hassasiyet gösterildiği gibi insanlar bu zenginliğe gözü gibi bakıyor.

Karataş’a gidiyorsunuz araçlara ait eski lastikler denizin üzerinde yüzüyor. Sonra bunlara çocukların çıkmaya çalıştığını görüyorsunuz. Diğer taraftan insanların gündelik kıyafetlerle denize girdiğini görüyorsunuz. Deniz kenarına gidince illaki denize gireceksiniz diye bir kaide kural yok aslında. Eğer denize girecek uygun kıyafetiniz yoksa girmezsiniz olur biter.

Yanlış anlaşılmasın insanlar illaki denize mayo, bikini ile girsin demiyorum. Ama insanların kara kara şalvarla denize girdiğini görünce veya kot pantolon-t-shirt ile denizde yüzdüğünü görünce insanların aynı suya girmek istemiyor. Çünkü o kıyafetlerin ne kadar temiz olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca yine sahile yakın yerde mangal veya piknik yapıp çöpünü de denize atanları görünce insanın ne denize, ne de sahile yaklaşmaya cesareti kalmıyor.

Oysa Mersin öyle mi… Bu konudaki tüm olumsuzlukları, sorunları ortadan kaldırmış durumda. Ne denizinde çöplük var, ne de insanların deniz ve sahile acımasız davranışları var. Ki, sahillerin büyük bir bölümü özel sektör tarafından yani otel ve pansiyon işletmecileri tarafından koruma altına alınmış. Diğer taraftan halk plajı da yerel yönetimler tarafından büyük bir hassasiyetle koruma altında tutuluyor.

Hal böyle olunca Adana’nın sahil ve denizlerine kimse dönüp de bakmıyor. Aslında bakacak gibi de görünmüyor. Çünkü Adana’nı deniz ve sahiline yatırımcı gelmiyor. Zaten en acısı bu husus… Evet yatırımcı gelmiyor, gelmesi içinde zaten hiçbir özel çaba ve gayret gösterilmiyor.

Deniz aynı deniz, sahil olarak da yine Mersin ve Antalya ile eşdeğer olmasına rağmen sizce de Adana’ya yatırımcının gelmemesi tuhaf değil mi? Yani bu yatırımcılar, turizmciler Türkiye’nin her tarafına gidiyor ama Adana’ya gelmiyor, gelemiyor…

Yıllardır yatırımcılar Adana’ya davet edilir, gelecek olan yatırımcıya yerel yönetimler tarafından her türlü kolaylığın sağlanacağı söylenir ama buna rağmen Adana’ya bir tane bile yatırımcı gelmiyor. Acaba neden yatırımcı gelmiyor?

Yoksa yatırımcı geliyor da, yatırım yapmadan geri mi gidiyor? Eğer, böyle bir durum varsa artık yatırımcıların neden yatırım yapmama kararı aldığının açıklanması gerekmiyor mu?

Yoksa hiçbir şey yapmadan beklemeye devam mı edeceğiz?

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -